Novinka
Sci-fi Solaris je devítihodinovou audioknihou se syntetickým zvukem
02.11.2014 08:00
Sci-fi Solaris, kterou napsal filozof a futurolog Stanislaw Lem, byla přeložena do 27 jazyků. Teď se dočkala i audioverze, která míří do prodeje. Nezkrácená audiokniha o délce 9 hodin obsahuje i zvukové efekty a melodie z dílny studia Needles.
"Chtěli jsme příběh o planetě pokryté nevyzpytatelným oceánem ještě umocnit. Snažili jsme se vytvořit syntetizované prostředí, ve kterém by hlavní hrdina dokázal na Solaris žít, pohybovat se a přemýšlet, a to vše jen za pomoci syntetizátorů, samplů a externích nahrávek - zkráceně řečeno, za pomoci zvuku," popisuje Petra Kinclová ze studia Needles.
Nadstandardně pojatá nahrávka, která vychází v edici Načteno vydavatelství Tympanum, je zároveň i setkáním napříč generacemi. Tvůrci se totiž rozhodli k původní nahrávce namluvené roku 1995 Richardem Honzovičem přizvat jeho dceru Renatu Volfovou. "Ač se může zdát, že by bylo lepší namluvit celou knihu znova, věděli jsme, že Honzovičův barvitý hlas, i přes stáří původní nahrávky, je pro odvyprávění příběhu na stanici Solaris ten pravý," doplňuje Kinclová. Vznikl tak dialog, v němž se oba oblíbení hlasatelé spojili po téměř deseti letech od Honzovičovy smrti. "Tátu bavilo mluvit, tak jako mne. Opětovné setkání s mým otcem, ač pouze virtuální, bylo pro mne velkou ctí," říká Renata Volfová. Richard Honzovič byl jeden z nejslavnějších českých hlasatelů a voiceoverů. Jeho známý "seriozní" hlas využil i pořad Česká soda.
Skrytý příběh za sebou má i ilustrace na obalu CD. Jedná se o práci česko-argentinského vizuálního aktivisty Federica Díaze, který v roce 2010 reprezentoval české umění na Světové výstavě EXPO v Šanghaji a v současné době vede Ateliér supermédií na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V Díazově práci vznikají softwarovou analýzou syntaxe řeči tvary, které jsou pomocí dynamických vzorců následně převedeny do vizuální formy. Krajina na obalu CD je až nápadně podobná útvarům v oceánu planety Solaris.
Ukázku z audioknihy si můžete poslechnout ZDE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.