Za jediný týden si čtenáři rozebrali knihu nazvanou Kmeny 0 pojednávající o městských subkulturách v 70. a 80. letech. Vyšla přitom na tuzemské poměry ve vysokém nákladu 4000 výtisků. Rozměrná publikace, která navazuje na taktéž rozebrané Kmeny z roku 2011 představující současné komunity, se brzy dočká dotisku. "Plánujeme, že oba díly by se měly objevit asi v polovině února," řekl hlavní autor projektu Vladimir 518, který pro sepsání knih oslovil vždy přes 20 autorů.
Kmeny 0 vyšly 12. prosince, rozebrány byly do týdne, přestože vyšly v několikatisícovém nákladu. "Měli jsme dobrou zkušenost s předchozím titulem," vysvětluje Vladimir 518, proč publikaci vydal v tak vysokém nákladu. Podobně jako první Kmeny zkoumá české nezávislé společenské proudy, tentokrát mezi lety 1969 a 1989. Texty od 25 autorů doplňuje obsáhlý fotografický doprovod, který zahrnuje snímky například Karla Cudlína, Ivana Pinkavy, Bohdana Holomíčka, Tomkiho Němce, Herberta Slavíka nebo Ondřeja Němce."Oproti prvnímu dílu jsme se museli vzdát spojovacího a zastřešujícího prvku v podobě snímků od jednoho jediného fotografa, ale místo toho jsme vstoupili do světa formy neméně silné. Tou je fotografická historická koláž, využívající krásy domácích archivů, stejně tak sofistikovaných obrazů etablovaných autorů," říká editor.
Kniha je členěna do 25 kapitol s názvy jednotlivých subkultur - jsou tam Máničky, Trampové, Teplí, Underground, Sci-fi, Motorkáři, Kinoamatéři, Kulturisté, Folk, Disent, Počítači, Punk, Alternativa, Ekoaktivisté, Lennonisté, Vlajkonoši, Nová vlna, Auto, Metal, Skate, Alternativní divadlo, Veksláci, Nudisti, Výtvarníci i Depešáci.
Kmeny, které vyšly dva roky před Kmeny 0, představovaly aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Kromě velkého úspěchu u čtenářů bodovala publikace mimo jiné také v soutěži Nejkrásnější české knihy.
Subkultury v totalitě táhnou. Knihu Kmeny 0 vyprodali za týden
Kultura
2. 1. 2014 16:39
Hlavní autor projektu Vladimir 518.
Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Facebook