Dvacáté výročí úmrtí
Tvorbu Bohumila Hrabala připomenou filmy i výstavy
02.02.2017 13:40
Dvacáté výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, které připadne na 3. února, připomenou výstavy, diskuse, filmové projekce i televize. Vzpomínkové akce na nejpřekládanějšího českého autora 20. století se uskuteční zejména v Praze a na Nymbursku, kde brněnský rodák prožil velkou část dospělého života, vyplývá z informací pořadatelů.
Česká televize (ČT) už ve středu uvede dokument Olgy Sommerové z roku 1998 Požehnaný prokletý básník Bohumil Hrabal, který nabídne mnoho archivních záběrů a vzpomínek. V pořadu Úsměvy Bohumila Hrabala připomene 5. února skrze filmové ukázky osobnost a tvorbu spisovatele Jaromír Hanzlík. Ve stejný den ČT zařadí filmovou komedii Andělské oči režiséra Dušana Kleina natočenou podle Hrabalových povídek. Oceňovaný film Jiřího Menzela Skřivánci na niti na motivy knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet připomene Hrabala 6. února.
Univerzita Karlova v Praze pořádá 3. února v Karolinu diskusní setkání s názvem Bohumil Hrabal v perspektivách 21. století. Pietní vzpomínka nabídne příležitost nově promýšlet jeho literární odkaz.
Od 3. února bude v Grabově vile v Praze ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví zpřístupněna výstava Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech - Středoevropan. Součástí panelové výstavy jsou i tisky, které jsou doplněny trojrozměrnými exponáty a videomateriálem.
V pátek 3. února představitelé nymburské radnice, městské knihovny a Klubu čtenářů Bohumila Hrabala položí věnec ke spisovatelovu hrobu na hřbitově v Hradištku. Nymburské kulturní centrum přichystalo v kině Sokol projekce hrabalovských filmů Něžný barbar, Postřižiny, Skřivánci na niti, Vlastivědné muzeum uspořádá výstavu Knižní svět Bohumila Hrabala. Nakladatelství Kaplanka vydá knihu Kerskem ve stopách Bohumila Hrabala. V Městské knihovně v Nymburce je k dispozici Literární kabinet Bohumila Hrabala, v nymburském muzeu stálá expozice o jeho životě a práci.
Další vzpomínkou bude mezinárodní hrabalovské sympozium, které se v Nymburce uskuteční od 30. března do 1. dubna. Potvrdilo na něj účast 27 literárních vědců, publicistů a bohemistů z 21 zemí.
Mnoho vzpomínkových akcí na Hrabala se uskutečnilo v roce 2014, kdy uplynulo 100 let od jeho narození. Na počest oblíbeného spisovatele vznikla divadelní představení, naučné stezky, soutěže nebo památná místa. Pořádaly se besedy, konference, výstavy a projekty mezinárodního formátu. Další akcí bylo vydání jeho knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Vyšla ve stejné podobě, v jaké se neoficiálně objevila v roce 1982 v Jazzové sekci. Jinou knihou, která u příležitosti jeho výročí vznikla, je bibliofilie Milý Karle, což je sedm dopisů Hrabala jeho příteli, hudebníkovi Karlu Maryskovi. Vzpomínky na Hrabala nabídl i celovečerní polohraný dokument s názvem Takže se stalo, že..., který natočil režisér Oliver Malina Morgenstern. Premiéra filmu v pražské Lucerně byla součástí akce nazvané Bohumil Hrabal 100 let, která nabídla i křest výpravné vzpomínkové publikace Hlučná samota a knihy Via Hrabal.
Něžný barbar:
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.