Utínat zlo u kořene. Vycházejí Tigridovy protitotalitní projevy

Kultura
3. 2. 2016 10:30
Pavel Tigrid se narodil v Praze roku 1917 jako Pavel Schoenfeld a zemřel roku 2003 v Héricy nedaleko Paříže.
Pavel Tigrid se narodil v Praze roku 1917 jako Pavel Schoenfeld a zemřel roku 2003 v Héricy nedaleko Paříže.

Rozhlasové projevy významného českého novináře Pavla Tigrida, které na počátku 50. let přednesl v Rádiu Svobodná Evropa, vydalo Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Ve středu ji v 17 hodin v knihkupectví Academia na Václavském náměstí uvedou ministr kultury Daniel Herman a bývalý redaktor Rádia Svobodná Evropa Petr Brod.

Bronzová pamětní deska s reliéfní podobiznou Pavla Tigrida na Praze 1 v ulici U Starého hřbitova 3 u domu čp.39.V knize nazvané Přikládáme sekeru ke kořenům lži jsou zmíněné Tigridovy projevy publikovány poprvé. Jejich pestrost odráží Tigridovu zakladatelskou roli při vzniku československé redakce v Mnichově. Jsou mezi nimi propagandisticky laděné texty představující její úlohu a program, emotivní projevy vyzývající obyvatele v Československu k odporu proti komunistickému režimu, aktuální komentáře k dobové mezinárodní situaci, ironické poznámky k výrokům komunistických představitelů, satirické rozhlasové pásmo, rozhlasové diskuse s kolegy či nadčasově laděné úvahy o národním osudu.

Knihu k vydání připravili editoři Petr Blažek a Radek Schovánek, uvádí ji historická studie o působení Pavla Tigrida v Rádiu Svobodná Evropa. V příloze je také poprvé publikován překlad interního návrhu programu československého vysílání Rádia Svobodná Evropa, který Pavel Tigrid v prosinci 1950 předložil americkému vedení této rozhlasové stanice.

Socha spisovatele, publicisty a politika Pavla Tigrida v areálu Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.Spisovatel, novinář a politik Pavel Tigrid strávil přes polovinu svého života v nuceném exilu, přesto ale na svou vlast nikdy nezanevřel. Jeho hlas mohli za války slýchat posluchači československého vysílání BBC, po komunistickém převratu v Československu a odchodu do mnichovské emigrace byl v roce 1951 pověřen vedením rozhlasu Svobodná Evropa.

V roce 1952 odešel do USA, kde v roce 1956 v reakci na maďarské události začal vydávat časopis Svědectví. Od roku 1960, kdy přesídlil do Paříže, se postupně z redakce časopisu stalo jedno z kulturních center české emigrace. Za nejcennější ale Tigrid považoval to, že časopis byl určený především čtenářům doma, v Československu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Orawská Adéla, Ožana Jaroslav, Facebook, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ