V Praze jsou po půl století vystaveny dva vzácné rukopisy

Kultura
31. 1. 2015 10:36
Kodex byl naposledy vystaven také v Klementinu v listopadu 1969 v rámci výstavy Z dějin české literatury.
Kodex byl naposledy vystaven také v Klementinu v listopadu 1969 v rámci výstavy Z dějin české literatury.

Po téměř půlstoletí byl v Praze vystaven Vyšehradský kodex. Tento nejvzácnější iluminovaný rukopis v českých sbírkách pochází z konce 11. století. Byl vytvořen ke korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem. Lidé si ho mohou prohlédnout v sobotu a v neděli v Zrcadlové kapli Klementina. Další vzácnost, Budyšínský rukopis, si mohou lidé prohlédnout v Jízdárně Pražského hradu. Nejstarší zachovaná verze Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši. 

Kodex Vyšehradský, který je pojištěn na jednu miliardu korun, patří k vrcholným dílům románské knižní malby i v celoevropském kontextu. "Ale jeho historická a prodejní hodnota je naprosto nevyčíslitelná," řekla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Budyšínský rukopis je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši.Rukopis je evangelistářem - obsahuje úryvky z evangelií, které se četly na mších o jednotlivých svátcích církevního roku. Unikátní je stylem písma i nezvykle velkým počtem celostránkových iluminací. Jeho vystavení umožnily podle Maňákové i loňské restaurátorské práce, během nichž byla malba na 12 nejohroženějších místech kodexu připojena speciální fixační látkou zpět k pergamenu.

Knihu o rozměru 415 krát 340 milimetrů tvoří 55 pergamenových dvoulistů, k jejichž zhotovení bylo třeba stejného počtu telecích kůží. Celkem 26 stran zdobí obrazy evangelistů, Kristovy rodiny či obrazy ze Starého zákona a také českého patrona svatého Václava, jenž jakoby gestem své pravice vyjadřoval souhlas s Vratislavovou korunovací.

Podle posledních výzkumů vznikl evangelistář v jednom z bavorských benediktinských klášterů, nikoli v benediktinském klášteře na Břevnově, jak se někteří badatelé původně domnívali. Název ale dostal podle prvotního umístění na Vyšehradě, od druhé poloviny 18. století je uložen v jednom z trezorů Klementina.

Kodex byl naposledy vystaven také v Klementinu v listopadu 1969 v rámci výstavy Z dějin české literatury.Rukopis, který patří mezi národní kulturní památky, je vystaven za přísných bezpečnostních opatření ve speciální vitríně s neprůstřelným sklem, kterou kvůli tomu Národní knihovna pořídila. Na jeho bezpečnost dohlížejí strážci v uniformách i v civilu. V prostorách Klementina, které by mohlo být v případě incidentu do deseti vteřin uzavřeno, byla zřízena dokonce i cela předběžného zadržení.

Kodex byl naposledy vystaven také v Klementinu v listopadu 1969 v rámci výstavy Z dějin české literatury. Nyní doplňuje výstavu věnovanou řádu benediktinů ve Valdštejnské jízdárně, na kterou Národní knihovna zapůjčila proslulý středověký výkladový slovník Mater verborum a rukopis bible ze 13. století. Tato unikátní díla středověké knižní kultury budou vystavena až do pondělí, stejně Budyšínský rukopis, nejstarší zachovaná verze Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století, která je součástí expozice v Jízdárně Pražského hradu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Havlíček Karel, Štěrba Martin

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ