Jičínské muzeum, které zveřejnilo zprávu o stažení publikace Jiřího Waldhausera o archeologii, protože se v ní objevily snímky polonahých žen, označilo celou akci za takzvaný guerilla marketing. Hlavním cílem akce nebyla ani tak propagace nové publikace, jako spíše popularizace činnosti muzeí v České republice, uvedl ředitel jičínského muzea Michal Babík.
"Jičínské muzeum uvádí na pravou míru všechna fakta jednoduchým konstatováním, že nová publikace Jiřího Waldhausera o archeologii vyšla v bezchybné podobě a je připravena k prodeji na obvyklých místech," uvedlo muzeum.
Kampaň podle ředitele jičínského muzea dosáhla svého úspěchu počtem zhlédnutí na sociálních sítích, ale také množstvím objednávek jednotlivců, kteří byli ochotni skoupit během jediného dne kompletní náklad kazového vydání, které vlastně nikdy nevyšlo. "Reakce čtenářů byly veskrze kladné a ve velké míře se přesně trefovaly do záměru, o který muzeu šlo," stojí v tiskové zprávě.
Muzeum na webu původně uvedlo, že mezi snímky archeologických nálezů z okolí Sobotky se z neznámých důvodů objevily fotografie polonahých žen, a proto knihu stáhlo z prodeje.
"Publikaci jsme připravili vlastními silami, a přestože podlehla několika korekturám a byly zkontrolovány také finální podklady, které byly následně odeslány do tiskárny, neumím si vysvětlit, jakým způsobem se do publikace tyto nevhodné fotografie dostaly," uvedl ve středu ředitel Babík.