Někteří Češi chtějí změnit hymnu, jiní ji vůbec neznají

Kultura
21. 9. 2014 06:47
bez popisku 665933
bez popisku 665933

České hymně je 180 let a její text by podle některých osobností potřeboval minimálně úpravy, v Rakousku a Švýcarsku už ze stejných důvodů hymny pozměňují. Češi mají ale s hymnou i další problém, hodně mladých lidí nezná její text ani historii.

Přímo v hlavním vstupu obchodního centra Palladium na pražském náměstí Republiky visí pamětní deska věnovaná Josefu Kajetánu Tylovi (1808-1856) a jeho nejslavnějšímu textu - písni Kde domov můj, která se stala národní hymnou. Hned za vchodem sedí u informačního stolečku paní Eva. "Deska? Ne, nevím, že tam něco visí. Asi se tu motal někdo slavný," hádá. Napovídáme, že ten, kdo se tu motal, má dost společného s českou hymnou. Žena přemýšlí: "Nějaký autor, třeba." Ptáme se na jeho jméno. "Nevím, já tady jsem jen na informace o obchodním centru," vzdá to paní Eva.

Jméno autora přitom s obchodním centrem v centru Prahy bytostně souvisí. Palladium vzniklo v roce 2007 přestavbou Josefských kasáren, v nichž v letech 1831 až 1842 sloužil Josef Kajetán Tyl. A někdy v říjnu, nejpozději v listopadu roku 1834 tu také zveršoval i "píseň písní", jak někdy bývá označován text dnešní státní hymny České republiky. Některé hlasy ovšem dnes tvrdí, že Tyl v kasárnách napsal pouze ucajdanou divadelní písničku. A text už prý navíc dávno neodpovídá české realitě. Například problematický stav přírody i kulturní krajiny už nelze nazývat "zemským rájem na pohled". Na tento kontrast reaguje například písničkář Jiří Dědeček, jenž poslal časopisu TÝDEN básnickou reakci sepsanou jako dialog našince s cizincem. "Plivnul jsem mu do zrcátka:/ Jdi domů a to si pamatuj -/ vypadá to jako skládka,/ ale jsou to Čechy, domov můj!." Dědeček k textu jen výmluvně dodává: "Víc nemám, co bych dodal."

*Znáte historii české národní hymny? Proč se hymnou stala právě Tylova a Škroupova (František Škroup byl autorem hudby) písnička Kde domov můj?

*Hymnu už se snažil změnit třeba spisovatel Jan Neruda, který chtěl novou hymnu složit s Bedřichem Smetanou. Kdo všechno se vážně zaobíral sepsáním nové hymny?

*Byla někdy česká hymna zakázána? Mohla se třeba veřejně hrát i za německé okupace v letech 1939 až 1945?

*Jak hymnu vnímají významné osobnosti současnosti? Jak se líbí třeba Tomáši Halíkovi, Vladimíru Franzovi nebo Ivo Jahelkovi?

*Při rozsáhlé anketě zjistil časopis TÝDEN, že řada mladých lidí text hymny vůbec nezná, čím je to způsobeno?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 22. ZÁŘÍ.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK/Čejka Jaromír

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ