OBRAZEM: Na návštěvě u Wericha

Kultura
28. 6. 2017 06:05
Čtěte TÝDEN.
Čtěte TÝDEN.

Život a dílo Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Vladimíra Holana připomene expozice ve zrekonstruované Werichově vile na pražské Kampě, která se pro veřejnost otevře 30. června. TÝDEN exkluzivně přináší první fotografie z nového muzea.

Historik Josef Dobrovský, památkář a kunsthistorik Zdeněk Wirth, divadelníci Jiří Voskovec a Jan Werich nebo básník Vladimír Holan. Spojuje je společná adresa. Všichni alespoň několik let bydleli na Kampě v domě z 16. století, bývalé koželužně, kterou Nostitzové později přestavěli a nechali v ní na přelomu 18. a 19. století bydlet vychovatele svých dětí, českého národního buditele abbého Dobrovského. Po něm se také někdy nazývá dům U Modrého abbé, i když dnes je známější jako Werichova vila.

Werich a Holan tvrdili, že Dobrovského duch je stále přítomen. V místnostech samy od sebe vrzaly parkety, cvakaly kliky, nevysvětlitelně se zhasínalo či rozsvěcelo světlo nebo se otvíraly a zavíraly dveře, aniž jimi kdokoli procházel. "On nás má asi rád a my mu dáváme svobodu, protože on dává svobodu nám," vyprávěl Jan Werich.

Jeho soužití s básníkem Holanem, který se nastěhoval do přízemního bytu po Voskovcovi (ten v domě žil v letech 1946-1948), však nebylo zdaleka tak idylické jako s duchem českého buditele. "Básník bydlel v přízemí, se svou hlavou ztěžklou náznaky a předtuchami, a o patro výš kejklil klaun, už jenom jeho duše kejklila, protože byl - tak jako básník - velmi stár," popsala jejich soužití Zuzana Brabcová v románu Daleko od stromu.

Čtěte TÝDEN.Přes slavnou minulost byla vila od povodní v roce 2002 zpustlá a až po patnácti letech se dočkala nového využití. Do nájmu ji získalo nedaleké Museum Kampa a 30. června zde bude slavnostně otevřeno muzeum slavných nájemníků. "Připomene osobnost Jana Wericha od Osvobozeného divadla přes spolupráci s Ježkem a Voskovcem a válečná léta po působení v ABC a jeho soukromý život," říká za Museum Kampa Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

Exponáty autoři expozice získali (a stále pátrají po dalších) například od Werichovy rodiny, osobní věci zapůjčilo sdružení Werichovci z. s., část fotografií poskytl archiv B&M Chochola, kostýmy z Císařova pekaře dodaly barrandovské ateliéry. Expozici na podzim ještě doplní interaktivní prvky. Kromě Wericha muzeum připomene i Dobrovského (žil ve vile v letech 1798-1803), Wirtha (1929-1941) nebo Holana (1948-1968). Součástí centra bude vedle stálé expozice, knihovny a badatelny i kavárna a prostor pro workshopy, besedy, výstavy nebo různá čtení.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ