Na kulturní událost roku 2010 v jeho závěru aspiruje nové pokračování úspěšného interaktivního projektu, koncipovaného Petrem Niklem a Ondřejem Smeykalem Orbis pictus aneb... s názvem PLAY. Hravá expozice na tři měsíce, od 4. listopadu do 31. ledna, zaplní všechny prostory pražské výstavní síně Mánes.
PLAY v Niklově podání je opět hrou pro děti i rodiče, pro každého z návštěvníků, hrou, jejímž smyslem je kreativní tvorba. Tentokrát však výstavu doplní unikátní festival. Každý den nabídne koncert, divadlo, happening či diskuzi z atraktivního doprovodného programu, který je poskládán z návštěv mnoha českých i zahraničních umělců. Součástí PLAY bude i vystoupení Ivy Bittové, jediné na českém území v rámci jejího podzimního evropského turné, nebo hlasový workshop Dana Bárty.
Co se týče výstavy samotné, v hlavní části Mánesa bude růst unikátní Krystalíza - kolektivní krajina představ, krystalizující přímým zásahem a tvorbou všech návštěvníků výstavy. "Na zemi budou ležet materiálová termitiště s drobnými předměty, sypké, pevné i hnětoucí materiály ponechané k volné manipulaci návštěvníkům. Ti z nich v průběhu tří měsíců sestaví, poskládají, slepí a vzájemně propojí rozvíjející se organismus. Každý si může přinést a umístit do krajiny jakýkoliv předmět, ne větší než 10 cm krychlových. V prostředí krajiny se tak budou scházet předměty zastupující svým výběrem návštěvníky. Tomuto nekončícímu vývoji je ponechána co největší svoboda. Proces bude fotograficky i filmově nepřetržitě mapován, děj se tak přenese do virtuálního světa a neskončí spolu s výstavou," vysvětluje Petr Nikl.
Dolní část výstavní síně ovládne Spodní proud. Petr Nikl upřesňuje: "Oproti živelně se vyvíjející horní části bude spodní část galerie z větší části zatemněna a rozčlení se do komorních koncentrovaných vjemů. V norách vznikne labyrint světelných, zvukových a hmatových nástrojů. Obě úrovně aktivují jiným způsobem komunikační hry, iniciující představivost a fantazii bez věkového omezení. Střídání pobytu v těchto dvou částech je metaforou světa nad a pod povrchem, kontrastem odlišných tvořivých prostředí..."