Postaví novou Národní knihovnu Kaplický?
01.03.2007 14:51 Aktualizováno 02.03. 12:09
Národní knihovna odpoledne představí vítěze soutěže na stavbu své nové budovy. Favoritem mezi osmi návrhy, které postoupily do druhého kola, je podle neoficiálních informací projekt Jana Kaplického, slavného architekta českého původu žijícího v Británii.
Přání, aby soutěžil Kaplický, vyřklo při zahájení soutěže několik odborníků, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek ho na vypsání soutěže upozornil osobním dopisem. V odborné porotě měl navíc silnou podporu v osobě předsedkyně. Slavná architektka Zaha Hadidová se netají tím, že je jeho velkou obdivovatelkou.
Finalisty soutěže jsou podle informací z Národní knihovny v abecedním pořadí britské studio Carmody Groarke, Dagmar Richterová (ateliér DR_D) z Německa, ateliér Emergent Toma Wiscombeho z USA, britský ateliér Future Systems s Janem Kaplickým, švýcarský tým Holzer Kobler Architekturen, John Reed Architecture z USA a německý ateliér MVMarchitekt + starkearchitektur.
Jediným českým zástupcem mezi osmičkou finalistů bylo studio HŠH architekti, které na sebe upozornilo mimořádně zdařilou rekonstrukcí Arcidiecézního muzea v Olomouci či oceňovanou úpravou náměstí tamtéž.
Radikální a progresivní, organicky vyhlížející tvary Kaplického staveb bývají někdy kritizovány uživateli z praktických důvodů, přesto poutají pozornost odborníků i široké veřejnosti. Ateliér Future Systems, který v roce 1978 architekt založil v Londýně, navrhl slavný obchodní dům Selfridges v Birminghamu či futuristické novinářské centrum Lord's, levitující nad londýnským kriketovým stadionem.
Pokud by Kaplický skutečně zvítězil, byla by to jeho první realizace v České republice, dosud zde totiž nic nepostavil. Soutěžil o památník na Újezdě, ale jeho ateliér vypadl v prvním kole. Předložil i projekt na schody do parku na Letné, avšak úředníci jej zamítli. Kaplický nijak neskrýval své zklamání a roztrpčení.
Národní knihovna by chtěla novou budovu, jež má řešit dlouhodobé prostorové problémy instituce, začít stavět v roce 2008; v roce 2010 by podle současných odhadů měla nová stavba na Letné stát. Do mezinárodní projektové soutěže se loni přihlásilo přes 760 architektů a studií z různých zemí. Modely nakonec zaslaly čtyři stovky zájemců.
Plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Náklady na soutěž se vyšplhaly na 26,5 milionu korun, z toho je 600 000 eur (přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.
O budově se mluví od počátku jako o výrazné architektonické výzvě. Podle ředitele NK je všech osm návrhů ve druhém kole špičková architektura, v části z nich může sídlit velká knihovna ihned, v části po drobných úpravách. Vítězství v soutěži ale neznamená, že vybraná stavba bude na Letné stát. Své slovo bude mít město i památkáři, stavět by se mělo na hranici památkové rezervace. První soutěž vyhlášená podle pravidel Mezinárodní unie architektury (UIA) ovšem zaručuje, že zakázku skutečně realizuje architekt vybraný odbornou porotou, což v Česku zdaleka není běžné.
Praha už dlouho stavbu významného světového architekta nedostala - po Tančícím domě Franka Gehryho a Vlada Miluniče to již byl jen Zlatý Anděl Jeana Nouvela. Proti mrakodrapům Richarda Mayera na Pankráci se bouří památkáři i starousedlíci. Prázdným výkřikem do tmy byly i plány galeristy Mira Smoláka na Dalího muzeum. Byť před dvěma lety v Praze s velkou pompou představila svůj projekt hvězda první architektonické ligy, Daniel Libeskind, Smolák nakonec nesehnal investory ani vhodnou parcelu.
Autor: bib, ČTK
Foto: Future System, archiv NK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.