Pražští zastupitelé dnes odmítli požadavky petice části kulturní scény, kterou podepsalo přes třináct tisíc lidí. Nespokojení umělci v petici požadovali mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtera (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže. Patří k nim divadla Semafor a Archa.
Debata byla bouřlivá a trvala déle než dvě hodiny. Zasedání předcházel happening několika stovek kritiků současného grantového systému přímo pod okny magistrátu, někteří z nich se potom přesunuli přímo do jednacího sálu. Jednotlivá vystoupení zastupitelů i zástupců kulturní obce provázel potlesk, nebo pískot. Přišli i provozovatelé soukromých divadel, kterým se naopak kroky magistrátu líbí.
ČTĚTE TAKÉ: Radního Richtera přišli bránit muzikáloví fandové
"Nejde vám o umění, ale o peníze," řekl na adresu svých kritiků Richter. Nesouhlasil zároveň s návrhy některých svých stranických kolegů, aby se příští rok část peněz na kulturní granty přesunula na zdravotnictví nebo na opravy památek. Předseda zastupitelů ODS Pavel Žďárský podotkl, že bude navrhovat, aby město příští rok dalo na příspěvky na kulturu jen 300 milionů korun místo uvažované přibližně půlmiliardy.
Podle člena grantové komise Vladimíra Justa se dotacemi na vstupenku přispívá na "turistické opičárny". "Z našich peněz dotujeme zahraničního diváka," podotkl Just. Nesouhlasil s Richterovým tvrzením, že o všech grantech rozhodovali odborníci v komisi; zjistili prý například, že na víceleté granty není ani koruna. Nakonec byl rozpočet navýšen a na víceleté granty se také přesunuly peníze z jiných položek.
Problém je podle další členky grantové komise Yvony Kreuzmannové v tom, že z 208 milionů vyčleněných na granty bylo 67 milionů určeno na víceleté granty schválené již v minulosti a 50 milionů putovalo na dotace na prodanou vstupenku. "Grantová komise rozdělovala 90 milionů korun," podotkla Kreuzmannová. Plýtvá se podle ní penězi na partnerství, podporují se akce, které nemají s kulturou nic společného.
O existenčních problémech v souvislosti s grantovou politikou magistrátu hovoří kromě Archy a Semaforu také Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Galerie kritiků, Galerie Futura a festivaly Dny evropského filmu, Tanec Praha nebo 4 dny v pohybu.
"Děkuji radnímu Richterovi za odvahu, že s vámi křiklouny diskutuje"
Majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl naopak uvedl, že do své scény dal mnoho peněz, nikdy si nestěžoval a nikdy nic nedostal. "Že mám úspěch a vydělávám peníze, za to se nestydím. Stydím se za to, že trh je nabouráván," uvedl Kratochvíl. Nynější grantový systém podle něho není špatný, lze na něm dál pracovat. "Děkuji radnímu Richterovi za odvahu, že s vámi křiklouny, kteří stále něco chtějí, diskutuje," řekl Kratochvíl.
Zastupitelé neschválili návrh Strany zelených a SNK Evropských demokratů, podle kterého mělo město přehodnotit grantovou politiku, zejména dotace na vstupenku. Chtěli také zpracovat pravidla, aby peníze skutečně směřovaly na priority, o nichž se píše v kulturní politice města. Zastupitelé z návrhu SZ a SNK ED podpořili jen obnovení činnosti poradního sboru primátora pro kulturu.
Stejné stanovisko, jako zástupci protestující neziskové sféry, projevili v dopise adresovaném Radě hlavního města Prahy renomovaní divadelníci reprezentující pražskou divadelní fakultu. Jelikož ho magistrátu předali už 31. března a dodnes na něj nedostali odpověď, rozhodli se ho zveřejnit. Podle nich jde o další doklad toho, jak radní pro kulturu Milan Richter ve skutečnosti (ne)reaguje na věcné připomínky odborné veřejnosti, jejímiž názory se jinak ve svých vystoupeních zaštiťuje.
"Je nutné rozlišovat mezi divadly veřejné kulturní služby a divadly založenými a provozovanými za účelem produkování zisku, tedy divadly jako obchodními společnostmi. Respektování tohoto rozdílu je základem všech evropských dotačních systémů, předpokladem koncepční kulturní politiky všude na světě," uvádí se v dopise.
Foto: ČTK