Tvorba mandaly z mramorových zrnek a výstava fotografií dnes ve věži pražské Novoměstské radnice zahajuje Týden tibetské kultury. Organizátoři chtějí veřejnosti do 25. října ukázat umělecké tradice a náboženské obřady Tibetu. Mniši mimo jiné předvedou vůbec poprvé v České republice tibetský rituální tanec v maskách Čham.
V rámci akce se představí osm tibetských mnichů z kláštera Tašilhunpo. Při rituálním tanci Čham mniši za doprovodu sakrální hudby vystoupí v maskách buddhistických božstev, Buddhů, démonů i legendárních lidských hrdinů. Masky jsou tradičně doplněny pestrobarevnými kostýmy zdobenými ornamenty a rituálními magickými předměty.
Mandala vytvářená mnichy bude 25. října rozmetána a následně po procesí k Vltavě při obřadní ceremonii věnována řece. Program akce se nachází na www.mnisivpraze.cz.
Protestní nóta je jen otázkou času
Pražský primátor Pavel Bém předpokládá, že Týden tibetské kultury se jako podobné akce v minulosti stane předmětem protestů čínského velvyslanectví. "Zatím se nikdo neozval, ale nějaká protestní nóta je pravděpodobně jenom otázkou času," řekl.
Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Při povstání ve Lhase proti čínské okupaci o osm let později zemřelo na 80.000 Tibeťanů. V den 49. výročí tohoto povstání vypukly letos na jaře v tibetském hlavním městě Lhase demonstrace. Podle čínských úřadů při násilnostech zahynulo přes 20 lidí, tibetské organizace udávají téměř 140 mrtvých. Po potlačení protičínských demonstrací v Tibetu se hovořilo o bojkotu olympiády, z toho však sešlo. Do Číny přijeli všichni sportovci i mnoho významných světových politiků.
Klášter Tašilhunpo, jehož osm mnichů při jeho celosvětové prezentaci zavítalo do Prahy, byl založen v roce 1447 prvním dalajlamou a je sídlem pančenlamy, druhého nejvyššího tibetského duchovního. Od roku 1972 je klášter přestěhován do exilu v Indii, kde na jeho chod dohlíží sám dalajlama. Klášter se věnuje buddhistické praxi a studiu textů, ale především je vzdělávacím centrem, které si klade za cíl moderní vzdělávání při zachování tibetského náboženského a kulturního dědictví.
Zástupce mnichů připomněl, že jejich mise má také za úkol upozornit na osud devatenáctiletého pančenlamy, který je na neznámém místě zadržován čínskými úřady. Gendün Čhökji Ňimu zmizel ve svých šesti letech, kdy byl rozpoznán jako reinkarnace pančenlamy. Čínská vláda nominovala vlastního pančenlamu, který je po dalajlamovi druhým nejvyšším tibetským duchovním. Podle tibetské tradice hraje stěžejní roli při výběru příštího dalajlamy.
Foto: mnisivpraze.cz