Při opravě Veigertovského domu na Karlově náměstí v Kolíně archeologové v posledních dnech objevili středověkou pec, keramiku z 12. až počátku 13. století a sklepení. Objevená keramika by měla být z předlokačního období města, tedy z doby před založením Kolína, řekla archeoložka Hana Kašparová. Podle současných nálezů je tak možné, že v místě stávalo středověké obydlí.
Nová budova Regionálního muzea ve Veigertovském domě by se měla veřejnosti otevřít příští léto. Při rekonstrukci tam archeologové už asi tři týdny dokumentují vykopávky ve dvoře domu. "Třeba za 14 dní už by to mohlo být vykopané a mohlo by se ukázat, co tady bylo," řekla Kašparová.
Poblíž pozdně středověké pece archeologové našli i raně novověké kousky hrnců. "Zatím nevíme, k čemu se pec používala. V peci bylo jen pár střepů a ještě to nemáme dobrané," uvedla Kašparová. Archeologové podle ní rovněž neví, jak staré je sklepení, které objevili. "Zatím kopeme jen zásyp sklepu," vysvětlila.
Nejstarší nálezy keramiky na dvoře jsou zatím z 12. až počátku 13. století. "Tyto nálezy jsou také zajímavé, ještě uvidíme, co vyleze z těch sklepů," dodala archeoložka.
Nálezy podporující teorii o osídlení Kolína už v časném středověku našli archeologové i v minulých měsících při záchranném výzkumu u jiného domu na Karlově náměstí. Archeologický výzkum ve Veigertovském domě potrvá ještě asi měsíc.
V novém muzeu najdou lidé příští rok vedle expozic i muzejní obchod a městské informační centrum. Celková částka na opravu kulturní památky ze 13. století je odhadována přibližně na 103 milionů korun.