Vynálezectví nových útvarů, kterými mohou být různé často funkční objekty a instalace, se věnuje výstava malíře Jiřího Černického s názvem Divoký sny v pražské Galerii Rudolfinum. Expozici, jejíž součástí je i socha Stalina na schodech Rudolfina revitalizovaná jako funkční pec na chleba, představí laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998 do 10. dubna.
"Výstava je velmi současná, 75 procent děl vzniklo v posledním roce, ale realizace jsou postavené na starších nápadech," uvedl kurátor výstavy David Korecký.
Multimediální projekt Černického vznikl na základě pěti desítek kreseb z posledních 25 let, na základě kterých vytvořil sérii modelů, soch a zvukových a video instalací. Více než polovina z nich vznikla exkluzivně pro prostory Galerie Rudolfinum.
Návštěvníci ve výstavních prostorách Rudolfina uvidí například takzvaný Florální kostel sestavený z rostlin, klec pro papouška z nákupních košíků, obří skateboard, monstra sestavená z různých materiálů, svítící objekty vydávající různé zvuky nebo model létajícího kola, které by nadchlo i legendárního Jana Tleskače.
Významným momentem Černického uměleckého procesu je mimo jiné sbírání a shromažďování materiálu, který nachází na různých místech. S jistou dávkou nadsázky umělec předkládá komentář k dnešní společnosti například v díle Afrodita, kdy sošku bohyně vytvořil z nepravé drogy, která byla dealery vydávána za pravou a zabavena při policejní razii.
"Já vlastně dávám důraz na ideje. Vždycky jsou to nějaké imateriální ideje. Snažím se vycházet ze zaběhnutých věcí, které jsou usazené, a já se je pokouším nějak rozvířit, aby z toho vznikla nová forma. Posunout tu ideu dál, a z ní pak teprve vzniká volba pro konkrétní médium. A jaké je to médium, je strašně důležité, ovšem není to prvořadé. Když chci pouštět hrůzu ve městě, tak použiji jinou estetiku, než když chci někoho pobavit," podotkl Černický.
Součástí výstavy jsou i různé doprovodné programy. Více informací zájemci najdou na www.galerierudolfinum.cz.
Rozsáhlou výstavu z díla předního českého výtvarníka Černického připravila již loni v říjnu brněnská Adam Gallery. V bývalé továrně zájemci návštěvníci našli zejména díla vytvářená s využitím nezvyklých postupů a materiálů. Žádné z nich se však nenachází na současné výstavě v Praze.
Černického řadí odborníci ke klíčovým autorům umělecké generace 90. let 20. století. Věnuje se malbě, kresbě, tvorbě objektů, ale také akčnímu umění s přesahy do fotografie, literatury, ale třeba i herectví. V současné době vyučuje v ateliéru malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Černického výstava Divoký sny představuje jeho nová díla
Kultura
26. 1. 2016 21:07
Jiří Černický.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav, Youtube