Dědictví Karla Velikého na Pražském hradě

Kultura
17. 7. 2015 06:08
Bronzová jezdecká socha pravděpodobně Karla Velikého, kopie, 9. století. Zdroj: J.Gerhard
Bronzová jezdecká socha pravděpodobně Karla Velikého, kopie, 9. století. Zdroj: J.Gerhard

Dědictví Karla Velikého je název výstavy přístupné od tohoto pátku v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě. Po instalaci v belgickém městě Ename a v italské Ravenně se v Praze představí do 14. října v přepracované podobě.

"Vznikla v rámci mezinárodního projektu Kolébky evropské kultury, její část bude instalována ještě v Marseille a pak definitivně skončí," řekla kurátorka výstavy Jana Maříková Kubková z Archeologického ústavu. Celkem jde o tři stovky exponátů. Vedle těch z partnerských zemí - Belgie, Nizozemska, Německa, Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Itálie - budou v Praze poprvé vystaveny významné památky z českých sbírek včetně zrestaurovaných nálezů z unikátního pohřebiště v Lumbeho zahradě Pražského hradu.

"Expozice vtahuje návštěvníky do hledání toho, co máme v Evropě společné či rozdílné, v čem nás může tato etapa dnes inspirovat. Přivádí k zamyšlení, jak různě lze na historii pohlížet," podotkla kurátorka.Bronzová jezdecká socha pravděpodobně Karla Velikého, kopie, 9. století. Zdroj: J.Gerhard

Poté, co Karel Veliký dokončil sjednocovací procesy, ke kterým v Evropě došlo po rozpadu římské říše, nastalo období označované jako karolinská a otonská renesance charakterizované ekonomickým, uměleckým a intelektuálním rozmachem. V té době se do kontextu tehdejší kulturní a politické Evropy dostaly i naše země.

Výstava mapuje období raného středověku jako jednu z etap významných pro tvorbu současné evropské kulturní identity a snaží se uplatnit koncept "jednoty v rozmanitosti", který je mottem Evropské unie. Pracuje s historickým dědictvím, ke kterému lze přistupovat různými způsoby. Podle kurátorky lze o ně "jen" pečovat, či je lze vnímat jako výzvu k diskusi, která dává minulosti současný smysl a soustřeďuje se na vzájemné působení paměti, identity a místa.

Úvod výstavy seznamuje návštěvníky s historií sjednocovacích procesů v Evropě a se základními daty o Evropské unii jako posledního a mírového pokusu o spojení Evropy do jednoho politického, ekonomického a kulturního celku. Další části přibližují osobnost Karla Velikého a provádějí návštěvníky pěti vybranými evropskými regiony v období raného středověku. V jejím závěru se zájemci vydají po virtuální Stezce kulturního dědictví; provede je po deseti významných raně středověkých lokalitách, které jsou partnery projektu.

Expozici doplní program, jenž chce žáky a studenty přivést k vnímání pestrosti vlastní historie a poznání oborů, které přinášejí do učebnic základní dějepisná data.

Autor: ČTK Foto: , Pražský hrad

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ