Den kachliček: tradici si připomenou umělci i výrobci

Kultura
19. 4. 2015 06:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Připomenout tradici keramických dlažeb a obkladů chtějí pořadatelé prvního mezinárodního dne kachliček. Uspořádali proto soutěž mezi českými umělci, architekty a designéry, jejíž výsledky oznámí 21. května, kdy chtějí den kachliček oslavit. "První mezinárodní den kachliček si klade za cíl připomenout veřejnosti, že keramické dlažby a obklady patří mezi materiály, které lidstvo provázejí po mnoho tisíciletí," říká za pořadatele Pavel Eichler.

U příležitosti připomínky významu keramiky v dějinách lidstva se koná soutěž pro výtvarníky. Jimi navržené autorské kolekce se vyrobí v několika renomovaných francouzských a italských továrnách slavných výrobců. Výsledky soutěže rozdělené do několika kategorií budou vystaveny 21. a 22. května v Café Jedna ve Veletržním paláci v Národní galerii.

"Soutěž vyhlašujeme proto, aby nebylo kvůli moderním technologiím zapomenuto, že keramické dlažby a obklady jsou materiálem přírodním, originálním a při správném zpracování a využití stejně autentickým jako sklo, kámen nebo kov. Vzpomeňte si na první kachličku, kterou jste jako malí pokreslili fixou rodičům v koupelně nebo kuchyni," říká Petr Kunt za jednoho z organizátorů.

Soutěže se zúčastnila malířka Ira Svobodová, grafici Jakub Uksa, Pavel Tichoň a Michal Škapa, malíři Jiří Lauterkranc a Tomáš Tichý, architekti Miloš Munzar, Jaroslav Wertig, architektky Dagmar Štěpánová a Katarína Varsová a legenda českého street artu Jakub Kaláb. V porotě zasednou zástupci českých výrobců, architektů a médií zaměřených na design a architekturu.

Keramiku začali lidé používat velmi dávno, její počátky se datují do období neolitu, asi do doby pět tisíc let před naším letopočtem. Nedávno byly objeveny fragmenty nádob japonských lovců a sběračů, jejichž stáří vědci odhadují na 12 tisíc až 15 tisíc let. Pro jiné než užitné účely lidé keramiku znali už dříve, slavná Věstonická venuše je také z keramiky a má stáří téměř 30 tisíc let.

Keramické dlažby se objevovaly v raném středověku, v pozdním středověku se vyráběly dlaždice glazované. V Praze byla nedávno objevena rotunda sv. Václava na Malé Straně se zbytky původní románské podlahy se 74 keramickými dlaždicemi, které patří k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ