Homosexualita jako malovaná

Kultura
8. 11. 2010
Sv. Šebestián byl vždy symbolem mužské krásy.
Sv. Šebestián byl vždy symbolem mužské krásy.

Je queer jenom další nálepka nebo má to slovo skutečný význam? Není lepší říkat "teplý"?Projevuje se homosexualita umělce v jeho díle? A je eroticky vzrušují obraz ještě umění? Nejen filmem živ je festival Mezipatra.

Caravaggio, Vítězný Amor.Brněnskou část queer festivalu Mezipatra zahájila intelektuálně jiskřivou a zábavnou přednáškou kunsthistorička Milena Bartlová, která je nejen univerzitní profesorkou dějin umění, ale také zábavnou řečnicí a originální myslitelkou, která podnětným způsobem otevírá tabuizované otázky.

Svůj výstup nazvala "Možnosti oteplení v dějinách umění" a zabývala se otázkou, nakolik jinak vnímají gayové a lesby, případně např. transsexuálové a další, jež řadíme do kolonky queer (tedy podivný, Bartlová razí termín "šejdrem") obrazy tematizující nebo jen v náznaku navozující sexuální "jinakost". Nakolik lze něco podobného vystopovat u umělců, o nichž víme, že to s nimi nebylo po milostné stránce úplně standardní.

Česká malířka Toyen je pokládána za transsexuální, ale z jejích osobních textů se nezachovalo nic. Její obrazy jsou ovšem velmi sexuálně otevřené. Někteří interpreti v nich vidí zobrazení duše vězněné v cizím těle. Naopak  slovensko-maďarský malíř László / Ladislav Mednyánszky se svou homosexualitou Toyen: "Dívčí sen před".v mondénní uherské a vídeňské společnosti 19. století vůbec netajil, zato jeho obrazy žádné výbojné naháče neobsahují. Ve svých denících nicméně popisuje, že ony na první pohled nevzrušivé krajinky měly přesnou symboliku - každá barva značila různou intenzitu sexuálního prožitku, o nichž si vedl přesné záznamy.

Bartlová se dotkla i tématu, že zatímco nahé ženy byly zobrazovány vždy spíše pro potěšení heterosexuálních mužů, oblibu nahých mužských těl jak v antice, tak později v renesanci lze přiřknout právě dobově emancipované homosexualitě. Není vždy ovšem jasné, nakolik šlo o vyjádření samotného umělce, nakolik o přání objednavatele, který nezřídka míval na formu a obsah obrazu zásadní vliv.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: obrazar.com

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné