Pedagogové Akademie múzických umění (AMU) protestují proti umístění pomníku Franze Schuberta od sochařky Anny Chromy ve veřejně přístupných prostorách školy. Figurální plastika byla odhalena minulý týden v areálu Hudební fakulty AMU a je několikátou sochou autorky v Praze. Martin Blažíček z filmové fakulty a Tomáš Procházka z divadelní fakulty v dopise členům akademického senátu a umělecké radě AMU požadují, aby socha byla odstraněna.
Vedení AMU se seznámilo s podnětem členů akademické obce. "Vzhledem k tomu, že byl podnět zaslán členům Umělecké rady AMU a Akademického senátu AMU, vedení AMU projedná tento podnět na obou grémiích a na základě tohoto projednání a v souladu s vůlí akademické obce bude jednat s vedením Hudební a taneční fakulty AMU," sdělila mluvčí AMU Tereza Petáková.
"Anna Chromy je odbornou veřejností vnímána jako autorka, jejíž tvorba se pohybuje na hranici kýče, nebo často za touto hranicí. Kunsthistorici Zdeněk Lukeš a Zuzana Krišková dokonce sochy Chromy považují za jedny z nejhorších pomníků v Praze vůbec," stojí v dopise. Jeho autoři připomínají, že kritika v souvislosti se sochami autorky směřuje i ke způsobu, jakým jsou umisťovány do veřejného prostoru - bez transparentní soutěže, taktikou "darovanému koni na zuby nehleď".
Blažíček s Procházkou navrhují, aby škola zvážila, "má-li být její dobré jméno spojováno s dary rozporuplné kvality, které ve výsledku posilují prestiž zmíněné umělkyně a zároveň poškozují jméno AMU jako školy, která klade nejvyšší nároky na kvalitu uměleckého projevu". Deklarují, že i na AMU se studují výtvarné obory a pro mnoho studentů a pedagogů je spojení Anny Chromy a ústavu, jenž reprezentují, naprosto nepřijatelné. A navrhují, aby socha byla bezodkladně odstraněna nebo alespoň dočasně deponována mimo veřejně přístupné prostory AMU.
Historikové umění či pedagogové díla Anny Chromy příliš neuznávají, v minulosti se proti jejím sochám i demonstrovalo. Její nejnovější dílo je podobně jako ta předchozí darem. Zprostředkovala je podobně jako předchozí umístění děl Chromy v Praze hudební producentka Renata Sabongui.
V roce 2003, poté, co bylo odhaleno právě dílo Chromy na Senovážném náměstí, organizovali pedagogové Akademie výtvarných umění veřejný protest. Byl mezi nimi i Milan Knížák, který tehdy vedl Národní galerii. Historik umění Jiří Fajt, který dnes stojí v čele NG a s Knížákem má často spory, s ním v případě soch Anny Chromy souhlasí. "Praha jako město, ve kterém se zachovaly bohaté vrstvy jednotlivých kulturních a uměleckých období, si zasluhuje podstatně kvalitnější sochařské práce," řekl v den odhalení autorčiny poslední sochy Fajt.