Kniha Mezera rekapituluje 25 let tuzemské výtvarné scény

Kultura
20. 11. 2014 08:08
Kurátorka Lenka Lindaurová.
Kurátorka Lenka Lindaurová.

Pod názvem Mezera vychází u příležitosti čtvrtstoletí existence Ceny Jindřicha Chalupeckého rozsáhlá publikace o tuzemském výtvarném umění v letech 1990 až 2014. Sestavila ji současná ředitelka Chalupeckého společnosti, kurátorka Lenka Lindaurová. Představuje především všechny dosavadní laureáty ceny, věnuje se ale obecně všemu podstatnému dění na výtvarné scéně, doplňuje zahraniční kontext a připomíná i širší společenské souvislosti.

Prestižní cena pro mladé české umělce do 35 let se udílí od roku 1990 z podnětu dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Prvním laureátem ceny se stal Vladimír Kokolia, dalšími pak třeba František Skála, Petr Nikl, Jiří Černický, David Černý, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Kateřina Šedá, Eva Koťátková či loni Dominik Lang. O letošním laureátovi se rozhodne ve čtvrtek večer.

Kniha má podtitul Mladé umění v Česku 1990 až 2014. Uváděním novinových článků, které jednotlivé události na výtvarné scéně reflektovaly, a dalšími připomínkami dobových souvislostí podle autorky kniha naplňuje Chalupeckého tezi, že "umění je odrazem doby". Každý rok pak dokresluje také útržek z osobního deníku Lenky Lindaurové.

"Když jsem začala v roce 2010 působit jako ředitelka CJCH, začala jsem dávat dohromady značně děravý archiv nejstarší české umělecké ceny. Zjistila jsem, že jsem vlastně pamětník, cenu sleduju od začátku a znám se dokonce se všemi laureáty i finalisty osobně," vysvětlila při představení knihy Lindaurová, proč se rozhodla publikaci připravit. "Ale tak, že by vypovídala nejen o této ceně, ale o celé výtvarné scéně i kontextu doby, protože na aktuálních dobových dílech mladých autorů se dá dobře sledovat, jak se umění proměňovalo a jak reagovalo i na společenské dění."

Na dotaz, jaké české dílo za posledních 25 let nejvíce ovlivnilo jeho či rezonovalo ve společnosti, Michal Pěchouček zmínil svítící srdce nad Hradem Jiřího Davida, Černický vzpomněl na osobnost Jána Mančušky a jeho vliv na tuzemskou výtvarnou scénu. Lindaurová pak připomněla akci, při níž Ondřej Brody a Marek Meduna pomočili Chalupeckého hrob. "Díky nim jsme jeho hrob našli, začali jsme se o něj starat a letos jsme ho adoptovali," uvedla.

Celkový obraz knihy dotváří desítka esejí, jejichž autory jsou například Jiří Přibáň, Václav Bělohradský, Karel Císař, František Lesák či Miroslav Petříček. Tvůrci grafické podoby knihy jsou Robert Jansa, Petr Bosák a Tereza Hejmová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ