Pětidenní výstavu s názvem (F)Luxus Box zahájili v budově Akademie výtvarných umění studenti a absolventi intermediálního ateliéru. Uspořádali ji k 75. narozeninám zakladatele a dlouholetého vedoucího tohoto ateliéru Milana Knížáka. Instalace je rozdělena do tří částí a nese název podle jedné z nich, v níž současní i bývalí studenti Knížákova ateliéru zhotovili osobní dárky odkazující k uměleckému hnutí Fluxus.
Další částí výstavy je projekce autorských videí vytvořených se stejným záměrem a fotografií ze společných akcí a oslav Knížákových narozenin zachycující atmosféru ateliérového života.
Hnutí Fluxus (z latinského fluxus - proud, tok) vzniklo v New Yorku kolem roku 1960. Hlavním organizátorem byl George Maciunas, jenž kolem sebe shromáždil umělce experimentálního zaměření. Jeho umělecká představa se zakládala na znovuoživení fenoménu dada. Estetika nového hnutí preferovala minimalismus a gag před složitými uměleckými gesty a stavěla se proti komercializaci umění. U zrodu hnutí stál také třeba hudební skladatel John Cage a angažoval se v něm také Milan Knížák.
Roku 1962 zorganizoval Maciunas ve Wiesbadenu v Německu první festival s označením Fluxus, propojující hudbu a performance. Při nich se prováděly krátké scénky, často cíleně směšné (tvorba máslem a vejci; holení hlavy; dekompozice klavíru na části), které vyvolaly pobouření u publika i v médiích. Tato událost se považuje za mezník ve vývoji experimentálního umění a zároveň za moment, kdy se o Fluxu dozvěděl svět.
Estetika hnutí Fluxus do značné míry vycházela z principu udělej si sám. Výstupy měly kromě akcí i podobu krabiček (Fluxus Boxes) s různými objekty, jež měly být masově produkovány, zůstalo ale u desítek exemplářů vyrobených samotným Maciunasem, které se pak následně staly sběratelskými objekty. Knížákovi studenti nyní vystavují vlastní interpretace fluxusových krabiček.
Výrazná postava tuzemského umění i společnosti Milan Knížák oslavil v neděli 75. narozeniny. Dlouholetý ředitel Národní galerie v Praze byl v 90. letech rektorem AVU a nastartoval polistopadový přerod školy; celých 25 let také vedl Ateliér intermediální tvorby. Současný rektor Tomáš Vaněk vypsal nedávno konkurzy na několik vedoucích ateliérů, Knížák své místo před komisí neobhájil, a to vyvolalo bouři nevole mezi jeho studenty. Knížák dokončí letošní školní rok a po něm ateliér povede Milena Dopitová.