Ukryté poklady
Konec slepoty. Výtvarné umění se přibližuje světu nevidomých
05.01.2016 20:22 Původní zpráva
Hmatové reliéfy, 3D fotografie, zpřístupnění objektů určených původně pouze návštěvníkům bez zrakového postižení, či nárůst interaktivně pojatých výstav otevírá rozličné možnosti vnímání uměleckých děl i nevidomým a slabozrakým. Takto postižení lidé tedy již nejsou odkázáni pouze na svou představivost a schopnost doprovázejícího člověka popsat viděný objekt natolik, aby byl přístupný jejich vnímání a prožívání světa.
Z českých muzeí a galerií nabízí příležitost navštívit speciální expozice pro nevidomé a zrakově postižené například Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, další takovou institucí je Moravská galerie v Brně, která po předchozí dohodě s kurátorkou vybízí k návštěvě kolekce uměleckých děl zahrnující například objekty Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové nebo Václava Ciglera. "K zpřístupnění tvorby zmiňovaných umělců konkrétním zájemcům rozhodně vycházíme vstříc", potvrdila on-line deníku TYDEN.CZ tisková mluvčí galerie Michaela Banzetová.
Popsat nebo samostatně prohlédnout?
O své zkušenosti s expozicí pro handicapované hovoří i prakticky nevidomá spisovatelka Ilona Fryčová: "Protože jsem přišla o zrak až postupem času, mohu srovnat obě dvě varianty ‚vidění' obrazů," říká umělkyně. "Poprvé jsem se setkala s expozicí pro nevidomé a zrakově postižené v Náprstkově muzeu. Nemohu ale říct, zda je pro mě větším přínosem, když mi dílo někdo dobře popíše, nebo když se s ním sama mohu hmatově seznámit. Věřím však, že je to v jádru velmi dobrý projekt."
Umění nevidomým nezpřístupňují pouze galerie a muzea, zprostředkovat umělecký obraz a výtvarný zážitek se pokoušejí i výtvarníci - solitéři. Například trojčlenná skupina vsetínských výtvarníků vytváří objekty z hovězí kůže včetně podpisu v Braillově písmu, které si lidé s handicapem mohou osahat.
Ve světě roste obliba trojrozměrných uměleckých děl
Zatímco v Česku se těší velké oblibě řada interaktivně pojatých výstav, ve světě jsou to 3D převody uměleckých děl. Takto pojatou kolekci italských mistrů nabízejí například vatikánská muzea. Návštěvník během prohlídky uslyší dobovou hudbu a přičichne si k doprovodné vůni. Výsledné obrazy s vysokým rozlišením tisknuté 3D technologií nabízí tatkéž Muzeo Nacional del Prado v Madridu. Zastoupeni jsou tu mistři výtvarného umění, jakými jsou například Leonardo da Vinci či Francesco Goya. Je samozřejmostí, že přístupná díla doplňují popisky v Braillově písmu.
Přístupnější by měla být v budoucnu nevidomým i čitelnost fotografií. Server vtm.e15 například informoval o existenci softwaru, který je schopen zprostředkovat reliéfní portréty. Jde o hloubkový tisk, kdy si program vyhledá důležité body z obličeje a vytlačí je o to výrazněji, aby byly pro handicapovaného člověka zachytitelné.
Nejen vnímat, ale i tvořit
Není bez zajímavosti, že se nevidomí a zrakově postižení nezaměřují ve své vlastní tvorbě pouze na sochu a malbu, ale vyhledávané jsou například i kurzy kresby. Snad překvapivá se pro člověka bez zrakového postižení jeví taková tvůrčí činnost proto, že je plasticky těžko zachytitelná; přesto jde u této cílové skupiny o vyhledávané výtvarné vyžití. Worshopy kresby a malby, zejména pro děti a mládež, pořádá v Česku například nadace Artevide. "Přejeme si ukazovat, že nevidomý člověk nestojí na kraji společnosti, ale jde s námi," říká v prezentačním videu ředitelka nadace Artevide Zuzana Kopečná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.