Podzimní aukční sezóna teprve vrcholí, už teď je ale jasné, že bude pro Česko zřejmě lepší než v minulých letech. Jen o nastávajícím víkendu by se podle odborníků mohla vydražit umělecká díla až za 200 milionů korun.
Vzácné Kupkovo plátno Série C I. (Protihodnoty) s vyvolávací cenou 60 milionů korun, Kokoschkovy Žáby startující na 26 milionech korun, několikamilionové obrazy Josefa Čapka, Maxe Švabinského nebo Antonína Slavíčka či malba Rembrandtova žáka Judita s hlavou Holoferna ze 17. století. To jsou jen některé příklady uměleckých děl, které ještě do konce roku zřejmě změní majitele.
O tom, kdo si je přidá do svých sbírek, se rozhodne na nadcházejících aukcích. Největší z nich budou probíhat už tento víkend: 26. listopadu v Mánesu bude dražit zmíněného Kupku aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery Praha a 27. listopadu na Žofíně nabídne řadu zajímavých děl aukční síň Kodl.
Vyvolávací rekord
O pár dní později proběhne večerní aukce uměleckých děl i starožitností v Arthouse Hejtmánek v Bubenči (1. prosince, nejvyšší vyvolávací cenu má obraz Judita s hlavou Holoferna od Rembrandtova žáka Johannese Spilberga ze 17. století, který začne na sedmi milionech korun) a 3. prosince se bude dražit také v pražském Dorotheu. V případě aukce v Mánesu budou najednou nabídnuta díla s rekordní celkovou vyvolávací cenou 147 milionů korun, což se v Česku v minulosti ještě nestalo. Většinu dražených děl ze zmíněných aukcí si přitom může prohlédnout i široká veřejnost na právě probíhajících předaukčních výstavách.
V neděli v Obecním domě vydražila společnost European Arts plátno Emila Filly z roku 1912 Polopostava ženy za 8 milionů korun (vyvolávací cena 6,8 milionů korun, obraz byl restituovaný z Národní galerie v Praze). Z 1,8 milionu korun na 2,6 milionu se vyšplhal obraz Jindřicha Pruchy Jarní krajina, za 2,85 milionu se prodal soubor kreseb Josefa Lady Jak se dělají noviny (ceny jsou uvedené bez aukčních poplatků). Několikamilionové ceny dosáhla také díla Josefa Šímy nebo Alfreda Justitze. Celkem sběratelé na nedělní aukci utratili 61 milionů korun.
Všechno nasvědčuje tomu, že letošní aukční rok bude rekordní. "Pokud se Kupka prodá, tipuji, že celkový obrat za víkend bude kolem 200 milionů korun," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéfredaktor odborného časopisu Art + Jan Skřivánek. Loni sběratelé umění a investoři utratili na českých aukcích celkem téměř 930 milionů korun, což bylo téměř o devět procent více než v roce předchozím, a letos to bude zřejmě ještě více.
Rekordní podle Skřivánka bude pravděpodobně také částka, kterou letos čeští sběratelé utratí v zahraničí: "Spolehlivá data o tom, kdo kupuje na zahraničních aukcích, sice nejsou k dispozici, ale u většiny českých autorů lze oprávněně předpokládat, že kupci jsou Češi," říká.