Legendární filmová Godzilla vznikla podle Burianova ještěra

Kultura
11. 2. 2015 08:05
František Jaich vymodeloval z betonu prehistorická zvířata. Náměty čerpal z obrazů Zdeňka Buriana a filmu Cesta do pravěku.
František Jaich vymodeloval z betonu prehistorická zvířata. Náměty čerpal z obrazů Zdeňka Buriana a filmu Cesta do pravěku.

Pravěký ještěr výtvarníka Zdeňka Buriana byl s velkou pravděpodobností předlohou pro slavnou japonskou Godzillu, která se objevila v roce 1954 ve stejnojmenném filmu režiséra Iširó Hondy. Pravděpodobně to netušil ani sám Burian, od jehož narození je to dnes 110 let. Řekl to badatel a sběratel Burianova díla Aleš Durčák, který vede Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku na Novojičínsku.

"Dostal jsem se k tomu úplně náhodou před několika měsíci. Sledoval jsem dokument z natáčení slavného filmu. V jednom záběru se objevil výtvarník Teizo Tošimicu, který měl na stole při kreslení Godzilly rozloženou knihu s reprodukcí Zdeňka Buriana. To se objevilo i v dalším dokumentu. Je pravda, že filmový netvor je ještěrovi hodně podobný," řekl Durčák. Podle něj byl filmařům inspirací ještěr Iguanodon bernissartensis. Jeho obrázek poprvé vyšel v Burianově knize Divy prasvěta vydané v roce 1942.

Výstava Burianova díla v Jízdárně Pražského hradu (snímek z dubna 2005).Durčák je přesvědčený o tom, že o této skutečnosti Burian sám nevěděl. "Pokud ano, určitě by to na veřejnost prosáklo. Někomu by se svěřil při návštěvě či v rozhovorech, které vedl. Do mého objevu ale o tom nikdo tušení neměl. A to se řada lidí z řad badatelů a sběratelů malířovou tvorbou zabývají hodně dlouho a detailně," řekl.

Nyní s kolegy řeší další záhadu. Z jaké knihy filmový výtvarník čerpal. "Podle dokumentu jsme nenašli nic, o čem bychom věděli. Takovou knihu neznáme. Muselo jít o speciální vydání pro Japonsko," uvedl Durčák. Burian je v Japonsku hodně populární. Jeho díla se v Tokiu vystavovala deset let. "Byla to jeho vůbec nejdelší výstava. Japonce pravěk fascinoval a stále fascinuje," dodal Durčák.



Informaci zveřejnil až teď, v době výročí narození slavného umělce. Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici na Novojičínsku. Prvních pět let života ale strávil v nedalekém Štramberku. Tam se zamiloval do jeskyně Šipka, kde prokazatelně žili pravěcí obyvatelé. Odtud pravděpodobně pochází i jeho vášeň pro pravěk. V roce 1992 ve městě vzniklo Muzeum Zdeňka Buriana, které Durčák vede.

Zdeněk Burian."Slovo muzeum máme v názvu, ale jako muzeum se nechováme. Nemáme prostředky na nákup děl a vytváření sbírek. Organizujeme výstavy. Jednu až tři do roka. Spolupracujeme s institucemi i se soukromými sběrateli, kteří dnes vlastní velkou část díla," řekl.

Muzeum ročně navštíví 10 tisíc lidí. Durčák se jim snaží Buriana představit i v jiném světle, než jak je všeobecně vnímán. "Všichni jej mají za malíře pravěku. On byl ale i výborný portrétista i vášnivý etnograf. Národopis miloval. Portrétní tvorba ale moc známá není," řekl.

Během svého uměleckého života vytvořil Burian 14 až 15 tisíc děl. Hodně jich ještě dnes není známých. "Byl štědrý a často dětem své výtvory rozdával. Stále se objevují nová díla," doplnil Durčák.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zbyněk Stanislav, Horázný Josef

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ