Interaktivní výstava, která chce přiblížit široké veřejnosti osobnost a dílo slavného renesančního umělce a myslitele Leonarda da Vinciho, láká už mnoha plakáty po centru Prahy návštěvníky. Začne v úterý 16. června a potrvá až do 28. srpna. Výstava, která se koná ve Velkém sále Paláce Lucerna, představuje Leonarda da Vinci jako geniálního vynálezce, malíře, vědce, anatoma, technika, architekta, sochaře a filozofa.
Expozice Da Vinci - Inventions je podle nich vhodná pro všechny generace bez rozdílu věku. Interaktivní formou nabízí prý nejen "úchvatný vhled do géniovy mysli", ale také věrné ztvárnění vědeckých a uměleckých principů, u jejichž zrodu stál. Producentem výstavy je australská společnost Grande Exhibitions.
Mezi dalšími putovními výstavy, které má dle internetových stránek na repertoáru, jsou projekty Van Gogh Alive - The Experience a Monet to Cézanne - The French Impressionists, které nabízejí obrazy slavných umělců na obrovsky zvětšených projekčních plátnech. Nabízejí také výstavy 101 vynálezů, které změnily svět, Planet Shark: Predator or Prey o žralocích či Game On o historii a kultuře počítačových her.
Pražská výstava o Leonardovi nabídne faksimile jeho nejznámějších kodexů, anatomické studie a ukázky jeho renesančního umění "v reálné velikosti". Podle kodexů byly vyrobeny modely jeho vynálezů - mimo jiné i první návrhy automobilu, jízdního kola, vrtulníku, kluzáku, padáku, ponorky, ale také návrh ideálního města.
Jedním z hlavních exponátů má být na plátno promítaný obraz Poslední večeře, či figura Vitruviánského muže, kterou bude možné rozpohybovat. Vitruviánský muž je skica čtyřruké a čtyřnohé postavy v kruhu a čtverci zároveň, jedna z nejznámějších kreseb na světě. Nebude chybět ani jeden z nejodvážnějších projektů Leonarda da Vinci - socha koně pro Lodovica Sforzu. Pro milánského vladaře ji zhotovil v roce 1499 jako hliněný model, k odlití do bronzu ale už nedošlo kvůli válce. Pokud by se realizovala, nebyla by největší jezdecká socha na světě na pražském Vítkově, ale v Miláně.
Význam výstav, které v době internetu ukazují pouhé repliky slavných uměleckých děl či historických artefaktů, je podle odborníků sporný. Právě v době všeobecné dostupnosti a sdílení obrazových dokumentů je výjimečným zážitkem vnímat originál díla na vlastní oči, být v jeho blízkosti. Proto se výstavy výtvarných děl i přes stále větší bezpečnostní rizika pořádají a lidé jsou ochotni za nimi cestovat.