Galerie Nod představuje finalisty a vítěze celosvětové umělecké soutěže Art Prize CBM, kterou ve formě bienále pořádá od roku 2010 italská organizace Areacreativa42. V českém kontextu se podle pořadatelů jedná o nevšední mezinárodní projekt, který zařazuje českou výtvarnou scénu do širšího evropského rámce.
Laureátem letošní ceny je i český malíř Zdeněk Trs, jeho práce jsou spolu s díly dalších českých účastníků na druhé části výstavy v galerii Art Salon S v Tančícím domě. Zdeněk Trs narozený v roce 1985 ve svých malbách dlouhodobě tematizuje vztah přísného realistického vidění a abstraktního vizuálního tvarosloví.
Kromě italských, čínských, ruských, rumunských či běloruských umělců jsou v Tančícím domě vystaveny práce českých autorů Jana Uldrycha, Tomáše Tichého, Jakuba Roztočila a Martina Opla. V NoD vystavuje také brněnská malířka Zuzana Pernicová.
Výstava Art Prize CBM a s ní spojené bienále je pojmenované po piemontském umělci a talentovaném absolventovi turínské Accademia Albertina Carlu Bonatto Minellovi (1855 až 1878), kterému brzká smrt zabránila pokračovat v uměleckém vývoji. Přáním organizátorů soutěže je, aby každý její ročník byl věnován tématu vycházejícímu z některého z Minellyho děl. Umělecký ředitel soutěže Antonio D'Amico vybral pro tento ročník téma "Prostory. Uvnitř a vně limitů" inspirované Minellyho obrazem Víra v zesnulé. Výstava v NoD představuje kurátorský výběr děl finalistů a vítězů v podobě videoartových a audiovizuálních děl, maleb a fotografií.
"V Čechách mají soutěže a ceny pro umělce daleko kratší tradici než v těch evropských zemích, kde nebyl přerušen demokratický vývoj, například než v Itálii, kde se naopak koná nepřeberné množství cen," připomíná kurátor výstavy Jiří Machalický.
V ČR je nejznámější Cena Jindřicha Chalupeckého, pojmenovaná po známém teoretikovi, který do značné míry ovlivňoval vývoj progresivních proudů od 40. let až do své smrti. Je zaměřená jen na umělce do 35 let. "V případě turínské Art Prize CBM se Praha poprvé začlenila do mezinárodní soutěže, jejíž výsledky se představily nejdříve v Itálii, pak ve Velké Británii a České republice," uvádí. Spolupráce Experimentálního prostoru NoD a zahraničních uměleckých institucí (Turín, Londýn) tak rozvíjí styky a konfrontaci české umělecké scény na mezinárodním poli a navazuje například na několikaleté působení Essl Art Award.