Památník národního písemnictví získal významnou akvizici v podobě čtyř obrazů od významných představitelů české meziválečné avantgardy. Do sbírek památníku je věnovala dcera básníka Jindřicha Hořejšího, člena Devětsilu.
"Obrazy Toyen, Jindřicha Štyrského a Josefa Čapka zástupci památníku představí příští týden na tiskové konferenci," sdělila to Monika Eretová z Památníku národního písemnictví.
Spolu s obrazy darovala básníkova dcera Jiřina Hořejší památníku svou vlastní knihovnu a knihovnu po svém otci, jeho doklady, rukopisy a pracovní materiály, tisky, výstřižky či fotografie, které doplní osobní fond Jindřicha Hořejšího. Akvizice zahrnuje čtyři olejomalby, dvě díla Josefa Čapka - Předměstské zahradnictví II. (1922) a Hvězdy I. (1936), jeden obraz Jindřicha Štyrského s názvem Smrt Orfeova (1931) a dílo Přezimování (1934) od Toyen.
Památník národního písemnictví (PNP) funguje jako muzeum české literatury od roku 1953. Sbírky PNP mají 2000 fondů s celkem sedmi miliony archiválií - PNP tedy uchovává více než desetinu z celkového počtu přibližně 65 milionů sbírkových předmětů evidovaných v muzeích a galeriích ČR. Sbírku PNP tvoří čtyři části - výtvarné umění, knihy, písemnosti a tisky a exlibris.
Jindřich Hořejší (1886 až 1941) byl básník a překladatel z francouzštiny, autor sbírek Hudba na náměstí, Korálový náhrdelník a Den a noc. Ve 20. letech byl členem skupiny Devětsil. PNP má ve svých sbírkách od roku 1966 již 24 kartonů tohoto básníka a díky daru Jiřiny Hořejší přibudou další čtyři kartony.
Obrazy Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského a Toyen patří mezi nejoblíbenější díla českých sběratelů umění a na tuzemských aukcích se prodávají za částky kolem deseti milionů korun. V případě Toyen se prodávají i za sumy přesahující 20 milionů korun.