Pavel Sterec si otevře Živou knihovnu z vědců v jeskyni

Kultura
28. 9. 2011 14:30
Pozvánka Pavla Sterce na happening v Koněprusích.
Pozvánka Pavla Sterce na happening v Koněprusích.

Pavel Sterec, další z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, představí svoji tvorbu veřejnosti. Jeho happeningu Živá knihovna se může kdokoliv a zdarma zúčastnit 30. září od 15 hodin přímo v prostorách Koněpruských jeskyní. Obdobně jako se v klasické knihovně půjčuje kniha, v Živé knihovně Pavla Sterce si bude možné "vypůjčit" k  rozhovoru vědce. Filosofa, astronoma, matematika, lékaře či biologa. 

V rámci doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého nazvaného 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst jednotliví finalisté od července do listopadu vystavují svá díla v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech v České republice pěti různými libovolnými způsoby. V říjnu se uskuteční prezentace Filipa Cenka v Olomouci a listopad bude patřit Dominiku Langovi v Táboře.

Perfomance Pavla Sterce z roku 2007. S kanárkem a Davidem Landou.Fenomén "živé knihovny" vznikl původně ve Skandinávii. Nejčastěji zprostředkovává setkání s příslušníky diskriminovaných menšin a jeho cílem je prohloubit empatii mezi účastníky a tím odstranit nedorozumění a předsudky. Živá knihovna Pavla Sterce naopak zprostředkuje návštěvníkům kontakt se skupinou všeobecně uznávaných osobností – s pěti vybranými vědci: filosofem a pedagogem Martinem Škabrahou, vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd Richardem Wünschem, pedagogem a pracovníkem ústavu matematiky na VŠCHT v Praze Pavlem Pokorným, pracovníkem mezinárodního centra klinického výzkumu nemocnice U sv. Anny v Brně Pavlem Pešlem a výzkumným pracovníkem Centra molekulární biologie a fyziologie společenstev kvasinek na katedře genetiky a mikrobiologie PřF UK Martinem Kuthanem.

Osobni ropna skvrna, 2007.Zástupce různých vědních oborů si Pavel Sterec, který se ve své tvorbě věnuje happeningu, konstruovaným situacím a zajímá se o nové formáty, nevybral náhodně. Ke své prezentaci říká: "Pansofisté, jako byl například Jan Amos Komenský, věřili, že cestou k lepšímu člověku je co nejširší vzdělání ve všech oborech, které vede ke komplexnímu a tudíž harmonickému uchopení světa. Čím silnější však bylo jejich přesvědčení, tím větší bylo trauma z bezbřehého rozšíření poznatků a roztříštění vědních oborů do rozměrů, které už jednotlivec nemohl obsáhnout – pansofie se stala utopií."

Živá knihovna v Koněpruských jeskyních bude kromě zprostředkování rozhovorů se zajímavými odborníky zároveň inscenovat jakousi pansofickou dílnu. "Jeskyně se stane kulisou cesty za poznáním, ale zároveň, jako v Platónově podobenství o jeskyni, bude mluvit o světě na denním světle," dodává ke Stercově Živé knihovně kurátor projektu Ondřej Horák.

Stercovy strojové výšivky na kutnách pro návštěvníky dolu v Kutné Hoře.Happening Živá knihovna nebude nijak inscenovaný, podstatou bude samotná akce a zároveň poslouží jako jeden z podkladů pro dílo, které Pavel Sterec představí v rámci listopadové výstavy finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

V rámci akce 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst se představí v průběhu pěti měsíců všech pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění. Kromě červencové prezentace Jiřího Thýna, srpnové prezentace Marka Thera a zářijového představení Pavla Sterce bude řijen bude patřit Filipovi Cenkovi v Olomouci a listopad Dominiku Langovi v Táboře. Všichni finalisté pak připraví jako každý rok svůj projekt pro výstavu v Centru současného umění DOX v Praze, kde porota vybere laureáta a jeho jméno oznámí 25. listopadu v rámci slavnostního večera v režii umělce Michala Pěchoučka.

Vítěz získá padesát tisíc korun od společnosti Triga, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun určených na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály na podzim 2012.

Autor: - kul -Foto: Pavel Sterec, www.artlist.cz

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ