Pražské muzeum vystavuje díla rudolfinských mistrů

Kultura
12. 11. 2014 06:05
Nedávno objevený portrét Rudolfa II. od Lucase van Valckenborch zapůjčený z Vídně.
Nedávno objevený portrét Rudolfa II. od Lucase van Valckenborch zapůjčený z Vídně.

Několik uměleckých děl, která kdysi byla součástí rudolfinských sbírek a dnes jsou v soukromých kolekcích, vystavuje Muzeum hlavního města Prahy. Obrazy zapůjčené z českých soukromých sbírek doplňují především grafiky z fondů muzea a nedávno objevený portrét Rudolfa II. od Lucase van Valckenborch zapůjčený z Vídně. Výstavu doprovází katalog všech děl a potrvá až do konce března.

Autorkou výstavy je Eliška Fučíková, která připravila mimo jiné i velkou rudolfinskou výstavu na Pražském hradě v 90. letech, jež se dodnes řadí k výstavám s největší návštěvností v tuzemsku. "Za posledních 15, 16 let se do České republiky vrátila spousta věcí, díky osvíceným sběratelům, kteří nakupují v cizině. Přivážejí zpět něco, co tu původně bylo a proputovalo celý svět. Bohužel kvůli nedostatkům financí ve veřejných sbírkách skončila tato díla v soukromých rukou, ale dostala se na české území," řekla novinářům Fučíková.

Doplnila, že většina sběratelů s ní případné nákupy konzultovala, ona je naopak žádala, zda by byli ochotni v budoucnu obrazy zapůjčit, pokud je bude možné využít pro výstavu.

Většina vystavených děl má popisku uvádějící, že je ze soukromé sbírky. Přesné určení majitele má jen několik děl, například malba připisovaná německému malíři Hansi von Aachen, která se loni, krátce po pražské výstavě tohoto malíře, překvapivě objevila v jedné tuzemské soukromé sbírce. V aukci ji poté koupil Vladimír Železný, a dnes je tedy součástí sbírek Galerie Zlatá husa.

Vedle Hanse von Aachen jsou v muzeu vystavena díla Bartholomea Sprangera, Josepha Heintze staršího, Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha a Adriaena de Vries.

Slavné sbírky Rudolfa II., jedny z největších, jaké kdy byly shromážděny na jednom místě, byly po jeho smrti rozptýleny. Podstatnou část odvezl jeho bratr a nástupce Matyáš okamžitě do Vídně, něco zdědili další bratři. O definitivní konec slavných sbírek se přičinili švédští vojáci, kteří je na přání švédské královny Kristiny odvezli do Stockholmu. Ani švédská kořist ale nezůstala nedotčená na jednom místě. Podstatná část rudolfinských sbírek je dnes v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ