Švýcarské muzeum zveřejnilo seznam Gurlittovy sbírky

Kultura
30. 11. 2014 13:00
Díla, o kterých podle činitelů jsou důvody se domnívat, že se jedná o majetek zkonfiskovaný nacistickým režimem.
Díla, o kterých podle činitelů jsou důvody se domnívat, že se jedná o majetek zkonfiskovaný nacistickým režimem.

Muzeum umění v Bernu poprvé zveřejnilo úplný seznam děl z rozsáhlé sbírky Corneliuse Gurlitta, která instituci připadla po jeho letošním úmrtí. Sbírku vytvořil Gurlittův otec, který jako obchodník s uměním pracoval pro nacistický režim, a panují obavy, že řada děl mohla být ukradena či pod tlakem získána od jejich původních, často židovských majitelů. Díky kompletnímu seznamu se už našel nejméně jeden obraz, který na seznamech nacisty ukradeného majetku figuruje.

Muzeum umění v Bernu.Případ Gurlittovy sbírky před rokem ohromil celý svět, protože o její existenci neměl nikdo tušení. Německé úřady rozsáhlou sbírku zkoumaly od roku 2012, ale veřejnost informovaly mnohem později. V Gurlittově bytě v Mnichově se našlo téměř 1300 obrazů, grafik a soch; dalších 250 děl uskladněných v Gurlittově nemovitosti v Salcburku se podařilo objevit teprve letos.




Ačkoli média už dříve uváděla, že sbírka by mohla mít hodnotu až jedné miliardy eur (27,5 miliardy korun) a obsahuje skvosty s podpisy slavných umělců Eugena Delacroixe, Augusta Rodina, Edouarda Maneta, Henriho Matisse, Marka Chagalla či Pabla Picassa, jmenný seznam dosud k dispozici nebyl. Nyní bernské muzeum na svých internetových stránkách zveřejnilo celkem téměř tři stovky stran dokumentace, z níž si lze o podobě sbírky udělat
představu.

Německý obchodník s uměním Cornelius Gurlitt.Největším překvapením jsou informace o dílech nalezených v Salcburku, kde ale Gurlitt kromě obrazů slavných mistrů skladoval i plátna nevalné kvality, uvedli kunsthistorici. V seznamu jsou obrazy od Paula Cézanna, Paula Signaca, Claudea Moneta či německých expresionistů Ericha Heckela, Ernsta Ludwiga Kirchnera či Maxe Liebermanna. Odborníci vystopovali i jeden obraz, u něhož panuje velké podezření, že byl nacisty ukraden původním majitelům. Malba pařížské katedrály od Camilla Pisarra z roku 1902 až do války patřila ve Francii žijící židovské rodině Heilbronnových.

Jednaosmdesátiletý Cornelius Gurlitt, syn obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, letos v květnu zemřel. Stalo se tak necelý měsíc poté, co státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo o navrácení jeho sporné sbírky. Gurlitt v závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu. Muzeum dostalo šest měsíců na rozhodnutí, zda díla přijme. Tento týden se rozhodlo, že zděděné umělecké předměty vezme do svých sbírek.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Fušeři, literární debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ