Tomáš Císařovský vystavuje obrazy ze života Václava Havla

Kultura
16. 12. 2016 10:10
Výstava obrazového cyklu nazvaného Úmysl a trochu náhoda.
Výstava obrazového cyklu nazvaného Úmysl a trochu náhoda.

Různé momenty ze života dramatika, spisovatele, disidenta a prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla ztvárnil podle svých představ malíř Tomáš Císařovský. Obrazy vznikaly v letech 2012 až 2016, tedy až po Havlově smrti. Je jich deset a tvoří základ výstavy, která dnes začala v centru DOX. Jmenuje se Úmysl a trochu náhoda a potrvá do 6. března.

Velkoformátová "životopisná" série se nese ve stylu autorova dlouhodobého předsevzetí vracet na uměleckou scénu tradiční malířské žánry, jako jsou portrét a historická malba, které syntetizují aktuální zkušenost současného umění s předlouhou tradicí západního malířství, uvedl kurátor Martin Dostál.

Havlovský cyklus také trochu navazuje na legionářský a masarykovský cyklus, které Císařovský vytvořil na konci 80. let, kdy se stal jednou z nejvýraznějších osobností nastupující generace ovlivněné postmodernou. Obrazy z československé historie se pak v různých periodách objevovaly v Císařovského práci, ať už se zaměřil na momenty z období druhé světové války, z 50. let nebo z normalizace.

Havlovskou sérii doplňují ještě práce na papíře. Technikou lavírované tuše rozkrývá řadu dalších momentů z Havlova života, od dětství až po závěr života. Celou kolekcí Císařovský připravil svéráznou, někdy překvapivou obrazovou havlovskou kroniku, která je podle autora určena všem, kdo se dokážou podívat na svět s nadhledem a otevřenou myslí.

Tomáš Císařovský patří ke klíčovým postavám generace 80. let 20. století v české malbě. K jeho známým malířským cyklům patří třeba zmíněný Deník dědečka legionáře nebo Legenda o životě prvního prezidenta. Věnuje se hlavně figurální malbě, ale také krajinám. Známé jsou jeho portréty tělesně postižených z konce 90. let či cyklus obrazů Promlčená doba, zachycující esa normalizační popmusic, všechno se ale prolíná s intimní vrstvou malířovy práce - s obrazy ze soukromí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ