Architekturu domů Němců v Čechách představuje nová výstava ústeckého muzea. Věnuje se období druhé půle 19. století. Při její přípravě se historikům podařilo odhalit i autorství návrhu budovy muzea, které se nachází v bývalé škole. Ve čtvrtek zahájená výstava potrvá do 16. dubna.
Původně německé domy jsou součástí zástavby mnoha měst v celé České republice. Výstava si všímá hlavně těch staveb, které sloužily k nějakému specifickému účelu. "Mnohé Ústečany jistě překvapí, že budova Sokola, která stojí vedle muzea, byla původně sportovní halou německé menšiny," řekl kurátor Martin Krsek.
Prostřednictvím různých objektů výstava Cizí dům? dokumentuje postavení německé menšiny v českých zemích v době, kdy se teprve vyhraňovaly postoje Čechů a Němců. Mezi exponáty je třeba originální socha německého rytíře Rollanda snesená z liberecké radnice, kterou zapůjčilo Severočeské muzeum v Liberci.
Mnoho z vystavených stavebních výkresů a historických fotografií bylo podle Krska objeveno teprve během přípravy expozice, neboť stavební tvorba místních Němců byla donedávna prakticky neprozkoumanou oblastí dějin české architektury. Výstava rozvíjí původní projekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, spolupracuje na ní také Národní technické muzeum v Praze.
Jedním z objevů je také odhalení autora návrhu budovy ústeckého muzea, která pochází z roku 1875. Postavena byla jako škola s honosným sálem pro zasedání městské reprezentace. Když roku 1901 navštívil Ústí nad Labem císař František Josef I., nebyl nikde reprezentativnější prostor, kde by mohl udělovat audience. "Nová zjištění nám ukazují, o jak prestižní projekt šlo. Městská rada vypsala architektonickou soutěž. Uspěl v ní přední odborník na školní stavby, vídeňský architekt August Krumholz, autor vzorové školy pro rakouský venkov," uvedl Krsek. Objevená dobová zpráva uvádí i autora velkolepé malířské výzdoby - teplického umělce Brunotteho.
Císařský sál slouží ke společenským účelům dodnes. Při nedávné rekonstrukci byla odhalena a později restaurována původní malířská výzdoba.