Izraelský generální prokurátor nařídil vyšetřit případ plakátů, na nichž je tvář premiéra Benjamina Netanjahua a před ní oprátka. Plakáty se objevily v hale prestižní akademie umění a designu Bezalel v Jeruzalémě. Policie má zjistit, zda nešlo o podněcování k násilí.
Ministryně školství a kultury Miri Regevová na Facebooku napsala, že svoboda uměleckého vyjádření není svobodou k podněcování násilí, a navrhla, aby vláda akademii odňala státní finanční příspěvek.
Student akademie se inspiroval stylem plakátu s americkým prezidentem Barackem Obamou, který byl vyveden podobnou technikou, ale před jehož obličejem stálo slovo Hope (naděje), zatímco před Netanjahuem se ze slova Hope stalo Rope (provaz).
Eli Hazan z Netanjahuovy pravicové strany Likud plakát s premiérem komentoval na Facebooku: Toto se vystavuje jako umění? Změňte jméno, dejte tam levicového politika a vystavte to v osadě na Západním břehu Jordánu. Bude se pak na to pohlížet jako na podněcování?"
Politici dílo neocenili
Ke kauze se vyslovili mnozí další politici a většina z nich "dílo" neocenila. Prezident Reuven Rivlin na Facebooku napsal, že jde o "zjevné překročení hranic a o podněcování k násilí proti premiérovi".
Později se ale ukázalo, že to, co kolovalo internetem jako zavrženíhodné dílo, nebyl záběr na celou instalaci. Ta se skládala z dvanácti plakátů seskládaných k sobě a uprostřed nich byla fotografie někdejšího premiéra Jicchaka Rabina se slovem Zrádce. Právě tento plakát s Rabinovou fotografií se objevil na demonstraci organizované pravicí proti Rabinovi v Jeruzalémě v roce 1995. Rabina, který vyjednal první mírové dohody s Palestinci, za několik dní na shromáždění v Tel Avivu zavraždil pravicový extremista. Na demonstraci v Jeruzalémě tehdy vystoupil jako řečník Netanjahu.
Adi Stern, který stojí v čele akademie, prohlásil, že zveřejnění pouze jednoho plakátu vytrhlo záměr autora z kontextu a že kdyby lidé od první chvíle viděli celou skupinu plakátů kolem Rabinova snímku, byla by reakce zcela jiná. Podle něj byla práce zneužita k politickému účelu. Škola vydala prohlášení, v němž se uvádí, že akademie je "prostor pro svobodné vyjádření, který umožňuje studentům kriticky, kreativně a svobodně debatovat o námětech, které je zajímají".
Umělecká scéna v Izraeli se těší podpoře světových akademií, galerií a muzeí. Minulý týden poukázal na Netanjahua a jeho politiku sochař Itaj Zalajt, který přes noc na hlavním telavivském náměstí vztyčil pozlacenou Netanjahuovu sochu a nazval ji s použitím premiérovy přezdívky Král Bibi. Do několika hodin byla socha svržena na zem.
Dílo bylo interpretováno jako komentář dlouholetého Netanjahuova působení v nejvyšší politice a také jako připomínka jeho luxusního životního stylu. Jeho kritici soudí, že hlas opozice je nyní v Izraeli potlačován a že současná vláda je nejvíce nacionalistická v celé historii země.