V Mánesu se obrazy českých umělců dražily za rekordní ceny

Kultura
1. 2. 2016 06:16
Autoportrét českého malíře Jana Kupeckého (někdy také zvaného Ján Kupecký nebo Johannes Kupezky), který se narodil roku 1667 v Pezinku u Bratislavy.
Autoportrét českého malíře Jana Kupeckého (někdy také zvaného Ján Kupecký nebo Johannes Kupezky), který se narodil roku 1667 v Pezinku u Bratislavy.

Obraz Alegorie sluchu (hudby) je dosud nejdražším prodaným dílem barokního malíře Jana Kupeckého. Dílo v podobě malířovy manželky v neděli nový majitel v aukci vydražil za 2,7 milionu korun bez aukční přirážky. S ní cena dosahuje 3,3 milionu korun. Sdělil v pražském Mánesu Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která aukci pořádala.

Dosud Kupeckého autorský rekord držela jiná jeho olejomalba, na které byl rovněž portrét jeho ženy Susanne. Před osmi lety ho vydražila aukční síň Meissner-Neumann za dva miliony korun bez přirážky.

Donátorka Jiřina Hořejší, dcera básníka a překladatele Jindřicha Hořejšího, historička umění, bývalá vědecká pracovnice Ústavu dějin umění ČSAV a redaktorka časopisu Umění na snímku s díly Toyen (vpravo) a Jindřicha Štyrského (vlevo).Obraz Alegorie sluchu (hudby) byl dosud ve sbírce loni zesnulého významného historika umění českého původu Eduarda Šafaříka. Z této sbírky se v neděli prodaly ještě tři další Kupeckého portréty. Malířova vlastní podobizna byla vydražena za 1,4 milionu korun bez přirážky a překonala tak dosud nejdražší Kupeckého autoportrét na trhu. Do svých sbírek ho získala Slovenská národní galerie.

O další autorský rekord se postarala drobná krajinomalba Louisy Piepenhagenové. Pohled na hrad nad zalesněným údolím ztrojnásobil vyvolávací cenu a skončil v rukou nového majitele za 196 tisíc korun včetně přirážky.

Pozornost dražitelů, kterých se v sále sešly zhruba dvě stovky, vzbudila i malba Vojtěcha Hynaise Venuše s Amoretty. S konečnou cenou 2,52 milionu korun se dostal do první trojice historicky nejvýše vydražených Hynaisových děl.

Jiří Kolář před jednou ze svých koláží. Rok 1995, Olomouc.Erotickou koláž Jindřicha Štyrského, kterou zřejmě jako jedinou nevyvezla malířka Toyen ve 40. letech do Paříže, získal nový majitel za 1,2 milionu korun včetně dvacetiprocentní přirážky. Jde o Štyrského druhou nejdražší práci na papíře, dodal Lekeš.

Velký zájem byl i o sbírku malíře Ladislava Nováka. Ze 13 nabízených děl Jiřího Koláře se prodala všechna, a to v mnoha případech s několikanásobnými přírůstky.

Nedělní aukce výtvarného umění v Mánesu zahájila letošní jarní aukční sezonu. Sál zaplnily přes dvě stovky dražitelů, další desítky sběratelů o svá díla bojovaly po telefonu. Kromě Slovenské národní galerie se aukce zúčastnily i státní instituce z Rakouska a Francie.

Loňský rok byl na českém aukčním trhu jedním z nejúspěšnějších, sběratelé a investoři za umění utratili přes 900 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav, Doležal Michal, Galgonek,Vl.

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ