Výstava na Hradě ukazuje život a dobu císaře Ferdinanda Dobrotivého

Kultura
30. 5. 2012 16:00
Výstava probíhá v Královském letohrádku.
Výstava probíhá v Královském letohrádku.

Osobnost rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého představuje výstava, která začne v pátek na Pražském hradě. V Královském letohrádku se lidé budou moci seznámit s tím, jak vypadal všední i sváteční den panovníka na Pražském hradě i na venkovských sídlech, v Císařské konírně budou vystavena umělecká díla, která Ferdinand získal během českého pobytu.

Rakouský císař Ferdinand I. byl v roce 1836 jako poslední z rodu Habsburků korunován na českého krále pod jménem Ferdinand V. Jeho vláda skončila s pádem kabinetu kancléře Klementa Metternicha v lavině revolučních událostí roku 1848. V prosinci abdikoval ve prospěch svého synovce Františka Josefa I.

Po zbytek života pak žil Ferdinand I. (V.) Dobrotivý společně s manželkou Marií Annou Karolínou Piou Savojskou na Pražském hradě, kde 29. června roku 1875 zemřel. Jeho ostatky jsou uloženy v kapucínské kryptě ve Vídni. Pražský hrad se za Ferdinandova života stal naposledy ve své historii trvalou rezidencí člena císařské rodiny.

Výstava představí ve dvou prostorech na Hradě exponáty, které přiblíží osobnost císaře, včetně jeho neveřejného života. Předměty v letohrádku se týkají jeho korunovace na českého krále. Obrazy, sochy, liturgické náčiní a nábytek ze sbírek Pražského hradu dokládají vybavení dvorní kaple sv. Kříže, kanceláří úředníků i císařských salonů. Jiné předměty jsou vypůjčeny z někdejších letních sídel Zákupy a Ploskovice.

Umělecká díla, která si císař pořídil za svého pobytu v Čechách, pak vystavuje Císařská konírna. Vedle prací Bertela Thorvaldsena, Friedricha Amerlinga, Petera Fendiho, Friedricha Gauermanna nebo Johanna Wilhelma Schirmera lze spatřit práce českých autorů, například zástupců krajinářské školy - Aloise Bubáka, Adolfa Kosárka či Augusta Piepenhagena. Vystaveny jsou též obrazy českých nazarénů, kteří patřili k oblíbeným Ferdinandovým umělcům - Josefa Führicha, Františka Tkadlíka nebo Josefa Hellicha.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ