Werichovu vilu získala Nadace Jana a Medy Mládkových

Kultura
27. 1. 2015 17:20
Na budově bývalé koželužny jsou stále viditelné stopy po povodni.
Na budově bývalé koželužny jsou stále viditelné stopy po povodni.

Zastupitelé městské části Praha 1 rozhodli, že pronajmou Werichovu vilu Nadaci Jana a Medy Mládkových. V budově vznikne Kulturně společenské centrum Voskovce a Wericha. Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77. O nájemci vily se rozhoduje už od povodní v roce 2002.

Pro pronájem bylo 23 z 25 zastupitelů, jeden byl proti a další se zdržel. "Myslím si, že i pro druhou společnost bychom v Praze 1 mohli najít vhodný prostor. Odvádí hodně dobrou práci," řekl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Vítězný projekt nabídl asi o 240.000 korun vyšší nájem než Post Bellum, podle Lomeckého hrála cena ve výběru minimální roli. 

Pronájem bude realizován za 600.000 korun s DPH ročně, smlouva bude na deset let s opcí pro dalších deset let. Vilu ještě čekají opravy za 30 milionů korun. Nadace chce začít fungovat ve vile hned po skončení rekonstrukce. "Myslíme si, že některé části programu lze realizovat v podstatě okamžitě. Werichovu vilu je podle mě možné otevřít do tří měsíců (po skončení oprav)," řekl ředitel nadace Jan Smetana. Nadace počítá s vlastními investice do interiéru za tři až pět milionů korun.

Meda Mládková jse známou galeristkou a mecenáškou."Děkujeme občanům, že nás podpořili v anketě o budoucím nájemci Werichovy vily. Bez jejich podpory bychom tento objekt do správy nezískali," napsali Meda Mládková a Jiří Pospíšil ve svém prohlášení. 

"Chceme, aby byla Werichova vila veřejně přístupná a stala se součástí životního prostoru Pražanů i dalších obyvatel České republiky a hlavního města Prahy. Kromě živé interaktivní expozice věnované Janu Werichovi a významným osobnostem, které dům obývali, bychom rádi prostory tohoto domu s významnou historií věnovali programům určeným široké veřejnosti. Kromě lektorských a doprovodných vzdělávacích programů pro děti, mládež i dospělé bude prostor věnován konferencím, diskusním programům a setkání s osobnostmi kulturní scény, divadlu a autorským čtením."

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Muzeum očekává, že vilu ročně navštíví až 35.000 lidí, z nichž asi třetina budou školáci. Rekonstrukce je ale nutná. Na objektu se podepsala ničivá povodeň z roku 2002. Velká voda tehdy zaplavila značnou část domu a její následky doposud nebyly odstraněny. Úprav se dočká i okolní park Kampa.

Autor: Antonín KocábekFoto: Karel Šanda, Wikimedia Commons (foto budovy)

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ