Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která začala v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.
Výstava je největším letošním projektem Památníku národního písemnictví a spolupracovalo na ní mnoho tuzemských muzejních, archivních a akademických institucí.
Podobně jako v případě jiných migračních vln 20. a 21. století stál i za porevolučním exilem z bývalého carského Ruska rozvrat dosavadních sociálních struktur, existenciální nutnost úniku z jinak bezvýchodné situace, ale také přímá represe ze strany nastupujícího režimu, uvádějí pořadatelé výstavy.
Po první světové válce, únorové a říjnové revoluci a následné občanské válce nastal v zemi hospodářský a politický chaos. Odchod asi dvou milionů obyvatel zemi připravil o velkou část organizačních, vědeckých a uměleckých kapacit. "Mnohonárodnostní exil z území rozvráceného impéria zároveň znamenal nesporné kulturní a intelektuální obohacení hostitelských zemí. Postoj mladé Československé republiky se jeví jako mimořádně inspirativní," říkají autoři výstavy. V pomoci meziválečné emigraci lze podle nich spatřovat jeden z čestných momentů československých dějin, svědčící o schopnosti solidarity a empatie.
Vedle nejznámějších exulantů výstava představuje také mnohé osobnosti, které poznamenaly vývoj československého stavitelství, chemického průmyslu a dalších technických a vědních oborů. Zastoupeni jsou také představitelé společenských věd a divadelní a filmoví umělci.
Základ výstavy tvoří exponáty ze sbírek PNP, které obsahují největší kolekci osobních fondů emigrantů. Výtvarná díla, fotografie, předměty každodenního života, originály rukopisů a korespondence, ukázky dobové knižní, časopisecké, ale také filmové produkce jsou představeny v šesti tematických okruzích výstavy: Příběh emigrace, Nový domov, Ruský Oxford, Obrazy exilu mezi tradicí a modernismem, Paměť exilu: knihy a literatura a Na jevišti a před kamerou.