Ve Fragnerově galerii, která pravidelně sleduje architektonické trendy doma i ve světě, začala výstava Martina Rajniše, významného a originálního českého architekta, jehož dílo a životní filosofie spolu těsně souvisejí.
Za svou dlouholetou praxi toho Martin Rajniš (1944) stihl opravdu hodně. Po studiích na pražské Fakultě architektury a na Akademii u prof. Cubra navštěvoval proslulou školu SIAL v Liberci architekta Masáka a Hubáčka, autora hotelu na Ještědu. Kromě množství dalších realizací je spoluautorem obchodního domu Máj na Národní třídě, dnes zapsaného do seznamu kulturních památek, pavilónu na Světové výstavě ve Vancouveru, podílel se také na projektech centra Smíchov. Neméně podstatná je jeho dlouholetá pedagogická činnost (VŠUP v Praze, Fakulta architektury v Liberci).
Dům - nedům
Výstava zaznamenává autorovu tvorbu posledních let, která má jedno společné. Jde výhradně o stavby ze dřeva, a to všech možných typů: od skladů, přes ateliéry, obytné domy až po věže. Jedna taková věž-rozhledna vyrostla v roce 2006 v Horním Maxově. Její oficiální název "Věž Scholzberg - vertikální sklad dřeva s kontrolním schodištěm ve tvaru věže" dává tušit, že se nejedná o běžnou stavbu. Rajniš ji se svými studenty celou doslova poskládal "na sucho", bez stloukání, přidal jen ukotvení zavětrovávacími lany. Potřebuje taková věž stavební povolení? Nebo může být posouzena jako "soukromá deponie dřeva"? S tím si úředníci dlouho lámali hlavy.
Tato i další dřevěné stavby jsou variantami speciálního stavebnicového konstrukčního systému pro stavbu domů, který začal Rajniš vyvíjet v roce 2002 ve svém ateliéru spolu s kolegou Patrikem Hoffmanem. Základem patentovaného systému SSBS jsou dřevěné konstrukční prvky spojované jednoduchými spojkami, které se dají nekonečně variovat. Snadná montáž, podobající se stavbě lešení, umožňuje do stavby kdykoliv zasáhnout, například ji podle potřeby zmenšit či zvětšit. Velkou výhodou systému je nejen jeho univerzálnost a dynamičnost, ale také ekonomická dostupnost. Překvapivá je i odolnost konstrukce, kterou u nedávno dokončeného projektu Nové české poštovny na Sněžce prověřila vichřice Emma, která se přes vrchol hory přehnala rychlostí přes dvě stě kilometrů v hodině.
Mystická dimenze dřeva
Rajniš hovoří o dřevu jako o mystickém materiálu, fascinují ho jeho proměnlivé vlastnosti, které však nemohou vždy vyhovět všem dnešním - podle architekta nesmyslně svazujícím - normám a vysokým standardům.
Na Rajnišovu celoživotní cestovatelskou vášeň (v roce 2004 podnikl cestu kolem světa), upomínají dva panely nazvané Cesty a Inspirace. Ty ukazují v rychlém sledu množství fotek, které autor pořídil na svých cestách. Některé zachycují domorodce a jejich prostá, ale dokonale funkční obydlí, jiné jednoduché křivky krajiny, připomínající tvary dokonalé stavby.
Prezentovat architekturu jen pomocí fotografií a plánů je vždy problematické. Proto se Rajniš rozhodl návštěvníkům svůj unikátní systém předvést v reálu a nechal před galerii postavit Zenovou kostku v měřítku 1:1. Její realizaci, která trvala pouhé tři dny, si lze prohlédnout na webové stránce autorova ateliéru e-MRAK: http://www.e-mrak.cz/.
K výstavě, jež potrvá do 6. července, vychází obsáhlý katalog, v rámci doprovodného programu se uskuteční i dvě autorovy přednášky.
Foto: archiv