V galerii maloval bagr. Krásně
18.06.2010 08:30 Původní zpráva
Autorská dvojice David Böhm a Jiří Franta zase posunula hranice své kresby. Přibrala do party bagr.
David Böhm a Jiří Franta patří mezi naše nejzajímavější umělce mladší střední generace, finále v loňském ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého mluví za vše. Jejich komplikované nástěnné kresebné systémy, které se mohou stejně tak odvozovat od historického projevu jako street artu, se během doby staly nedílnou součástí komplexní výpovědi současných umělců o našem "tady a teď".
Výsledná kresba je ale jen jedním z dílčích výsledků. U Böhma s Frantou hraje stejně důležitou roli proces a především způsob vzniku. Jiné to není ani u jejich posledního projektu v Karlin Studios nazvaného Skoro nic není úplně. Také tady jejich práce trochu připomíná běh přes překážky.
Někdy se zdá, že se oba autoři přímo vyžívají v tom, jak svoji kresbu posunout, jak si ztížit situaci při jejím vytváření. Překážkami jsou v jejich případě především alternativní způsoby konvenčních metod kresby.
"Jsou to třeba neúměrně dlouhé štětce nadstavované vodovodními trubkami, balon se štětcem ovládaný balonistou, litá kresba sněhem do sněhu z hrnce, kresba v prostoru provázkem, gumování pneumatikami motorek," uvádí kurátorka výstavy Ester Jeřábková. "Důvodem je především touha mechanicky narušit tíhnutí k napodobivé dokonalosti, potřeba zvýšit neúměrný poměr mezi autorským snažením a svobodným vývojem díla," má jasno kurátorka.
Také výstavu v Karlin Studios zahajovala alternativní kresebná performance. Podle předlohy Davida Böhma a Jiřího Franty kreslil tentokrát na vnitřní stěnu galerie štětcem bagr. Pod vedením Pavla Škopka vytvořil stroj CAT 303 CCR velkým štětcem obraz stojícího chlapce. "Stroje Caterpillar jsou schopné pracovat s přesností na centimetry. Byla to mravenčí práce, při které jsem musel využít všech vlastností ovládání stroje. Nakonec to ale vyšlo," řekl s úlevou po zdařilé performanci předváděcí technik Pavel Škopek. Také oba zbývající umělci byli spokojení.
Přestože námětem je člověk, není se čemu divit, že ho bagr pojal ve svém stylu tak trochu jako golema. Je jasné, že je mu funkčně i proporčně bližší. Přestože si jeho výkon s jinými artefakty současného umění nezadá, jestli bagr někdy uspořádá samostatnou výstavu, se zatím neví.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.