V pražské divotvorné jeskyni se představí mág Dan Sandin
23.04.2008 10:14 Původní zpráva
Institut intermédií a komunikační prostor Školská budou ve dnech 22. a 23. května hostit významného video umělce a vynálezce v oblasti elektronických médií Dana Sandina. Dan Sandin, který vyučuje umění a design na Illinoiské univerzitě v Chicagu, se vedle videoartu zabývá také interaktivním videem, technologií videoher a virtuální realitou.
Dan Sandin vystoupí ve čtvrtek 22. května ve Školské s komentovanou projekcí nazvanou Chicagský Electronic Video Art a Performance 70. let 20. století. Své nejnovější dílo využívající 3D prostředí předvede v rámci dílny virtuální reality v Institutu Intermédií v pátek 23. května.
Špičková podzemní laboratoř láká umělce i vědce
Institut Intermédií, multimediální laboratoř vybudovaná v podzemí Elektrotechnické fakulty v Praze-Dejvicích, vznikl vloni v červnu jako společné pracoviště dvou vysokých škol ČVUT a AMU. Nyní, po tři čtvrtě roce fungování, se stává stále známější platformou setkávání studentů a pedagogů uměleckých a technických škol, část programů je přístupná i pro veřejnost.
"Posláním Institutu je nabídnout nový model vzdělávání. Pohybujeme se na rozhraní uměleckých a vědeckotechnických oborů, zajímají nás vztahy mezi multimediálními elementy jako jsou obraz, text, zvuk, světlo a další", přibližuje činnost Institutu jeho ředitel Roman Berka.
Vytvořit lze libovolné prostředí
Technologicky špičkově vybavené centrum přitahuje studenty mnoha oborů. Předmět Intermediální tvorba a technologie navštěvují společně studenti designu, nových médií, scénografie, architektury, elektrotechniky, informatiky a další. V laboratoři navržené jako tzv. full scale laboratory, se dá díky posuvným stěnám nakonfigurovat libovolné prostředí v měřítku 1:1 a zkoumat například různá architektonická řešení, dopad světla a další. Osmikanálový systém umožňuje práci se zvukem v prostoru, se světelným designem tu momentálně experimentuje divadlo Alfred ve dvoře.
Unikátní je zařízení pro simulaci virtuální reality CAVE, jehož spoluvynálezcem je zmiňovaný Dan Sandin. V Čechách jsou zatím jen dvě (stejné využívají designéři v mladoboleslavské Škodovce). Uživatel CAVE je obklopen stereometrickým obrazem z několika stran a ocitá se přímo uprostřed virtuálního světa. Nabízí se tu široké využití, architekt se může projít svým nově navrženým domem, chemik vstoupit do vnitřní struktury zkoumané sloučeniny, vizualizovat se dají i fyzikální jevy. Zařízení je využíváno také v rámci projektu Akademie věd. Psychologové se snaží zjistit, jak lidské smysly reagují na virtuální realitu, tyto poznatky pak chtějí využít při léčbě Alzheimerovy choroby, při které dochází ke ztrátě orientačního smyslu.
Na září roku 2009 je plánováno otevření nového dvouletého magisterského studijního programu, který zahrne dva obory: Intermediální tvorbu a Intermediální techniku. "Představujeme si, že by takové komplexní znalosti mohli využít například manažeři různých projektů, kreativci, programátoři a další," vyjmenovává Berka. V budoucnu by se měl Institut přestěhovat do příhodnějších prostor bývalého kina Orlík.
Kromě individuálních projektů se studenti podílí i na společných akcích, přístupných také veřejnosti. Jedním z výstupů vzájemné spolupráce umělců a techniků byla akce nazvaná Orfeus, při které byly využity technické možnosti prostoru k evokaci podsvětní říše. Pohyb návštěvníků sledovaný infračervenou kamerou generoval prostorové zvuky a projekci stínů přítomných. Aktuální program akcí lze najít na adrese http://www.iim.cz.
Podobná interdisciplinární centra, fungující samostatně či jako přidružená pracoviště univerzit, jsou v západní Evropě a Americe běžná. Jednou z největších a nejaktivnějších institucí mapující vývoj mediálních technologií je Centrum pro umění a média v Karlsruhe (ZKM). U nás na poli umění a nových technologií působí již od roku 1998 nezisková organizace CIANT, která organizuje přednášky, dílny nebo tvůrčí pobyty pro umělce.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.