Do <span>rakve šetrně</span>

Relax
4. 1. 2008 15:08
Do země pod stromy. V Americe přibývá &quot;zelených pohřbů&quot;.
Do země pod stromy. V Americe přibývá &quot;zelených pohřbů&quot;.

Do země pod stromy. V Americe přibývá Cynthia Bealová z amerického Oregonu se chce stát třešní, až jednou zemře. Má údajně k dispozici všechno, aby se stala tímto stromem: tělo, místo k pohřbu a rakev, která je s to se rychle rozkládat a být tak šetrná k životnímu prostředí, píše agentura AP.

"Kompostuje se, jak nejlépe to jde," řekla Bealová, která vlastní firmu Společnost pro přírodní pohřbívání (The Natural Burial Company). Od ledna má tato společnost prodávat škálu produktů šetrných k životnímu prostředí, včetně takzvaného Ecopodu, rakve z recyklovaného novinového papíru ve tvaru kajaku.

Rakve schopné rychlého rozkladu jsou součástí širšího trendu ekologických pohřbů, které nepožadují žádné balzamování s formaldehydem, obklad hrobu z cementu, chemické ošetřování trávníku a laminátové rakve. Zastánci tohoto způsobu pohřbívání mají názor, že méně poškozuje životní prostředí. 
    
Bambusová rakevPohřby šetrné k životnímu prostředí jsou již léta populární v Británii, ve Spojených státech proběhl první „zelený pohřeb" údajně před devíti lety. Nyní existují takzvané zelené hřbitovy již v devíti státech, často se nacházejí v lese a těla bývají zabalena do textilu. ale odborníci na pohřebnictví podotýkají, že se začínají rozmáhat i ve Spojených státech.    

Většina pohřebních produktů šetrných k životnímu prostředí se do USA dováží z ciziny, a to včetně Ecopodu, který se vyrábí v Británii. Přesto se už našli i američtí výrobci. Používaný materiál se různí: od rubášů z přírodních vláken po rakve z bambusových tyčí svázaných nebělenými bavlněnými nitěmi. K mání jsou i tradičněji vypadající ručně vyrobené rakve ze dřeva certifikovaného Radou pro správu lesů, což je nezisková organizace usilující o šetrné využívání lesů.

Rakev z tvrzeného recyklovaného kartonuPohřebnický trh má mohutný potenciál. Americké pohřební ústavy vydělají ročně odhadem 11 miliard dolarů, tedy přes 200 miliard korun. A příjmy určitě ještě budou stoupat s příchodem generace z období baby boomu po druhé světové válce.

Už dávno se prodávají speciální produkty jako například rakve na zakázku s různými malbami nebo urny se znakem oblíbeného sportovního klubu. Podle odborníků na pohřebnictví jsou pohřby šetrné k životnímu prostředí jen rozšířením osobitého plánování očekávaného skonu.

Přírodní rakev z borovicového dřevaEkologicky se rozkládající rakve stojí od stovky dolarů, pokud jde o obyčejnou z lepenky, po více než 3000, v případě ručně vyrobené a malované.

"Stěží lze říci, zda je to móda, nebo to vydrží," řekl Bob Fells z Mezinárodního sdružení hřbitovů, krematorií a pohřebních ústavů. "Samozřejmě pokud si právě tohle společnost přeje, jsme připraveni jí posloužit," dodal. Rada pro ekologické pohřbívání pracuje na certifikačních programech, které mají ověřovat závazky a kvalitu dodavatelů, jež tvrdí, že jsou šetrní k přírodě. "Snažíme se, aby se tato koncepce 'ekologicky' nespláchla do stoky," prohlásil Joe Sehee, zakladatel a výkonný ředitel rady.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ