Gary Gygax, jeden z hlavních tvůrců první hry na hrdiny (na světě - Dungeons & Dragons - zemřel ve věku 69 let. Z jeho díla oživujícího fantastický svět trpaslíků, elfů a čarodějů prostřednictvím propracovaných pravidel a několika kostek vycházejí všechny podobné hry, včetně českého Dračího doupěte.
Sešity pravidel pro Dungeons & Dragons (Jeskyně a draci) vyšly poprvé v roce 1974 ve Spojených státech. Během několika let se staly pro komunitu hráčů a především příznivců fantasy literatury stejnou modlou jako literární díla J. R. R. Tolkiena, autora Pána prstenů. Gygax s Davem Arnesonem totiž vytvořili první fantastický svět, který bylo možné doslova obývat: jeho vzhled a dění v něm závisí jen na fantazii hráčů. Tvůrcům šlo právě o maximální svobodu, kterou postrádali ve svých oblíbených deskových válečných hrách.
Od dob D&D se našlo mnoho napodobitelů a pokračovatelů, hry na hrdiny (role-playing games neboli RPG) dnes zavádí především studenty středních a vysokých škol do světů nejen středověkých, ale i hororových či vědeckofantastických, nebo třeba do doby druhé světové války. Pomocí kostek, papíru a pár figurek se miliony lidí stávají, kým chtějí. Jen samotný Dungeons & Dragons údajně hrálo či hraje nejméně dvacet milionů lidí.
Značka se stala také velkým komerčním úspěchem. Tržby za prodej pravidel, speciálních kostek, figurek, doplňků a třeba i práv k filmům či odvozeným beletriím vynesl odhadem přes miliardu dolarů. V roce 1994 Gygax prozradil serveru BBC News, že už prodali přes padesát tisíc kopií hry. Z vydavatelské společnosti TSR, kterou s partnerem založil v roce 1973, odešel v polovině osmdesátých let po neshodách ve firmě.
Přesto i po zbytek života vytvářel stále nové hry na hrdiny, které se snažil co nejvíce zjednodušit a vytvořit co nejméně omezující a nejjednodušší systém, který by snadno a rychle pochopil každý a mohl s ním dělat cokoliv. I kvůli omezením, která představuje pevně naprogramovaný děj a reakce postav, nikdy neměl rád počítačové varianty her na hrdiny. Nepřišel na chuť ani on-linovým herním světům, ve kterých se sice zapojují lidé, ale kterým ve srovnání se schůzkou partičky u stolu „chybí intimita, není to živé". Prý mu srovnání s klasickou papírovou hrou připomínalo jeho rozhovor s malým chlapcem, kterého se ptal, zda je lepší rozhlas, nebo televize. „Řekl, že má raději rádio, protože obraz je mnohem lepší."
Podle manželky prý Gygax stále hrál pravidelně jednou týdně, naposledy ještě letos v lednu. Zemřel v úterý na břišní aneuryzma ve svém domě ve Wisconsinu, kde zanechal vdovu a šest potomků.
Foto: Wikipedia