<span>Radslav Kinský</span> zemřel na svém zámku

Relax
13. 10. 2008 10:50
Radslav Kinský zemřel ve věku 80 let.
Radslav Kinský zemřel ve věku 80 let.
Radslav Kinský zemřel ve věku 80 let.Ve Žďáru nad Sázavou zemřel ve věku 80 let potomek šlechtického rodu Radslav Kinský. Závažné nemoci podlehl v noci ze soboty na neděli na svém zámku. Informace Jihlavského deníku dnes potvrdila správa zámku.

První rozloučení se bude konat v úterý v konventním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází v areálu zámku. Pohřeb se uskuteční v sobotu 25. října.

Kinský strávil přes 30 let v emigraci, kde se stal uznávaným imunologem. Od roku 1992 se staral o rodový majetek, včetně zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Pracovníci zámku řekli, že úterní rozloučení začne v 16.00, potrvá tři hodiny. Pohřební obřad se uskuteční 25. října také ve žďárském konventním kostele, a to od 14.00. V neděli pak bude tělo Radslava Kinského uloženo do rodinné hrobky v Mlékosrbech u Chlumce nad Cidlinou.

Radslav Kinský se narodil na zámečku v Oboře u Chlumce nad Cidlinou 14. června 1928. Jeho otec Zdenko Radslav podepsal v roce 1938 známou deklaraci české šlechty proti nacistické okupaci. V roce 1948, kdy si odbýval vojenskou službu v Pardubicích, byl rodu zabaven veškerý majetek. Ve stejném roce odešli do exilu jeho rodiče, bratr Norbert i sestra Genilda.

Pracovna Radslava Kinského na zámku ve Žďáru nad Sázavou.Radslav se stal zaměstnancem státního hřebčína v Chlumci nad Cidlinou. V druhé polovině 50. let se mu - poté, co dvakrát pracoval na stavbách mládeže na Ostravsku - podařilo vystudovat veterinární medicínu v Brně a pracoval v pražském Ústavu experimentální biologie a genetiky. V roce 1958 dostal povolení k návštěvě kongresu ve Francii a do republiky se již nevrátil, československé občanství ale neztratil.

V listopadu 1958 se v Paříži oženil s původem gruzínskou princeznou Tamarou Amilakvariovou, mají dva syny, bankéře Konstantina a Karla.

Na Sorbonně získal Radslav Kinský doktorát přírodních věd a doplnil si vzdělání specializací v oboru imunologie a genetiky. Pracoval v lékařském výzkumu, většinou v Paříži. Absolvoval mnoho stáží a přednášel po celém světě. Převážně žil ve Francii.

Po návratu do Československa v roce 1990 působil v Ústavu péče o matku a dítě. O dva roky později získal zpět rodové sídlo, zámek ve Žďáru nad Sázavou, spolu s ním zemědělský statek a 5600 hektarů lesa, 470 hektarů rybníků a skoro 180 hektarů polí.

Rod Kinských, který má heslo Bůh, čest a vlast, patří k nejznámějším šlechtickým rodům v českých zemích.

Foto: ČTK, zamekzdar.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ