Ve Spojených státech dnes po delší nemoci zemřel Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. Oznámil to dokumentarista Martin Vadas, jemuž informaci sdělil Mašínův bratr Josef. Starší ze dvou bratrů Mašínů podle Vadase zemřel v rodinném kruhu v Clevelandu.
Josef Mašín uvedl, že jeho bratr bude pohřben v USA. Zda se pohřbu zúčastní také někdo z České republiky, neví. "Jeho vůle byla být pohřben v Americe na vojenském hřbitově. To rozhodnutí, kdo se tady má objevit, kdo chce přijít, to záleží na těch lidech, kteří sem chtějí přijít. A já myslím, že to bylo takové jako spontánní, co udělali členové vlády při pohřbu našeho přítele Milana Paumera, to bylo jejich rozhodnutí. A jak se rozhodnou, na to my nemáme vliv," řekl Josef Mašín Českému rozhlasu. Na rozloučení s Milanem Paumerem loni přišli například premiér Petr Nečas, ministři Karel Schwarzenberg, Radek John a Alexandr Vondra.
Případ skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Případ dodnes vzbuzuje silné emoce - někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní odbojáře označují za vrahy.
Profil skupiny bratří Mašínů najdete ZDE.
Mašínům se společně s Milanem Paumerem, který zemřel v létě 2010, podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.
Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.
Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Postupně provozoval firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.
Soustrast můžete vyjádřit zde: