<span>Zemřel J. D. Salinger,</span> autor románu Kdo chytá v žitě

Relax
28. 1. 2010 19:43
J. D. Salinger se dožil 91 let. Snímek z roku 1951.
J. D. Salinger se dožil 91 let. Snímek z roku 1951.

J. D. Salinger se dožil 91 let. Snímek z roku 1951.Ve věku 91 let zemřel americký spisovatel Jerome David Salinger. Podle prohlášení jeho syna zemřel autor románu Kdo chytá v žitě přirozenou smrtí ve svém domově v New Hampshire.

Salinger žil řadu let sám ve skromném a odlehlém domě v americkém státě New Hampshire. Jeho jediný román Kdo chytá v žitě se stal biblí americké mládeže 60. let minulého století a dodnes je oblíbený po celém světě. Po jeho napsání byl Salinger uctíván jako slavná osoba, která se v duchu svého díla vzdala všech poct a jejíž poustevnický život dal vzniknout salingerovskému mýtu. Poslední povídky vydal spisovatel, který se léta vyhýbal pozornosti médií, v roce 1965.

ČTĚTE TAKÉ: Salinger žaluje za napodobeninu svého slavného románu 
                       "Pokračování" Kdo chytá v žitě v USA vyjít nesmí

Svět dospívajícího Holdena Caufielda v románu Kdo chytá v žitě okouzlil svou bezprostředností, odporem k duchovně vyprázdněnému světu dospělých i černým humorem. Hlavním tématem se stala silná, přesto však jemná duše nevyrovnaného adolescenta.

Obal anglického vydání Kdo chytá v žitě, vydání z roku 1985.Když v roce 1951 román vyšel, uvrhlo jeho kladné přijetí Salingera do stavu podrážděného nepokoje. Nově nabytou slávu si užíval i nenáviděl.

V té době se začal zajímat o orientální nauky. V zimě roku 1952 odjel do Nové Anglie, kde se usadil v chalupě bez zařízení, bez elektřiny a bez tekoucí vody. Prostor, samota, ticho - to byly stále se vracející prvky snů Holdena Caufielda i samotného Salingera. Za dvoumetrovým plotem jeho domu.

Tradovalo se o něm, že vstává v pět nebo v šest hodin a v malém betonovém bunkru s průhlednou střechou u psacího stroje tráví patnáctihodinový pracovní den.

V roce 1961 vydal druhý a poslední soubor krátkých povídek Franny a Zooey o rodině Glassových, což jsou excentričtí mladí lidé obdaření zvláštním nadáním a zálibami. Kromě toho napsal celkem 35 povídek, z nichž většina vyšla pouze v časopisech (například The New Yorker).

Nedávná kontroverze

Před několika lety vyvolal závan vzrušení jeden malý vydavatel, když oznámil, že jedná se Salingerem o vydání první knižní verze jeho poslední publikované povídky Hapworth 16, 1924, ale uprostřed vzedmuté vlny zájmu spisovatel od tohoto plánu ustoupil.

Loni na sebe Salinger upoutal pozornost, když u federálního soudu podal žalobu proti autorovi díla údajně odvozeného z jeho Kdo chytá v žitě. Soud vydání knihy pozastavil.

Kdo byl Jerome David Salinger

Salinger se narodil v bohaté rodině v New Yorku v roce 1919. Publikovat začal ve čtyřicátých letech. Vystudoval vojenskou akademii Valley Forge a účastnil se druhé světové války. V roce 1948 prorazil s povídkou Den jako stvořený pro banánové rybičky. Tu publikoval v časopise The New Yorkem, pro který poté psal dvě desetiletí. V roce 1951 vydal román Kdo chytá v žitě, který se stal mezinárodním bestsellerem. V zimě roku 1952 odjel do Nové Anglie, kde se usadil v chalupě bez zařízení, bez elektřiny a bez tekoucí vody a v ústranní žil až do konce života. Poslední rozhovor dal v roce 1980. Byl celkem třikrát ženatý, svou první ženu potkal během války ve Francii. Manželství vydrželo jen osm měsíců. Podruhé se oženil v roce 1955, už jako uznávaný autor. Svou manželku Clair během let čím dál víc izoloval od světa, pár se rozešel v roce 1967. V roce 1988 si vzal o čtyřicet let mladší zdravotní sestru Colleen O'Neillovou.


Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ