Zemřel Otomar Krejča, zakladatel Divadla za branou
06.11.2009 14:03
Ve věku 87 let zemřel významný český divadelní režisér a herec Otomar Krejča. Jeho jméno je spojeno především s legendárním Divadlem za branou, které v 60. letech založil.
Jako režisér vytvořil Krejča 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí. Jeho moderní básnické divadlo bylo založené na dramaturgicky vyhraněném programu a jeho tématem často byla existenciální tíseň lidského života. Důraz kladl na způsob práce s herci a etiku divadelní práce.
"Bez vědomí, že divadlo není institucí zábavnou, ale jen a jen mravní, bez dokonalých znalostí techniky divadelního projevu, je lépe neodvažovat se na jeviště," napsal už jako devatenáctiletý maturant ve sborníku Práce a víra o divadle.
Otomar Krejča se narodil v roce 1921, během své dlouholeté kariéry působil mimo jiné v Horáckém divadle v Jihlavě, v divadle na Kladně či v Divadle na Vinohradech.
Odtud byl angažován do Národního divadla - do roku 1956 jako herec, v letech 1956 až 1961 byl šéfem činohry a do poloviny 60. let zde působil jako režisér a herec. V Divadle Na zábradlí nastudoval v té době pohostinsky i premiéru Havlovy Zahradní slavnosti.
V roce 1965 založil Otomar Krejča spolu s Karlem Krausem, Josefem Topolem,
Marií Tomášovou a Janem Třískou Divadlo za branou. Nejslavnější a nejplodnější pro něj bylo právě působení v Divadle za branou.
Divadlo za branou se stalo jedním z výjimečných kulturních prostorů 60. let, než bylo v roce 1972 z politických důvodů zrušeno.
Přispěla k tomu i Krejčova angažovanost - v roce 1968 podepsal petici 2000 slov a poté byl v roce 1970 vyloučen z KSČ. "Přihodí-li se člověku neštěstí, že se narodí s talentem, musí počítat s tím, že se konfliktu s dobou nevyhne," komentoval to později.
Krejča poté působil v Divadle S. K. Neumanna v pražské Libni i na zahraničních scénách ve Francii, Velké Británii či Rakousku.
Po sametové revoluci založil obnovené Divadlo za branou II, které ovšem zrušilo ministerstvo kultury v roce 1994. V 90. letech Krejča působil na postu režiséra činohry Národního divadla. Jeho manželkou byla herečka Marie Tomášová.
V roce 1998 obdržel Krejča od tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy 1. stupně. O rok později převzal v Moskvě Stanislavského cenu za významný přínos k rozvoji světového divadla, v roce 2000 se stal laureátem ceny za divadelní tvorbu, kterou uděluje Český literární fond.
Obdržel Cenu Thálie 2000 - Zvláštní cenu kolegia a v roce 2002 mu byl udělen čestný doktorát AMU. O dva roky později získal Cenu ministerstva kultury za zásadní přínos české divadelní kultuře, v roce 2006 obdržel z rukou prezidenta republiky Čestnou plaketu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.