Zemřel <span>Otomar Krejča,</span> zakladatel Divadla za branou

Relax
6. 11. 2009 14:03
Režisér Otomar Krejča zemřel.
Režisér Otomar Krejča zemřel.

Režisér Otomar Krejča zemřel.Ve věku 87 let zemřel významný český divadelní režisér a herec Otomar Krejča. Jeho jméno je spojeno především s legendárním Divadlem za branou, které v 60. letech založil.

Jako režisér vytvořil Krejča 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí. Jeho moderní básnické divadlo bylo založené na dramaturgicky vyhraněném programu a jeho tématem často byla existenciální tíseň lidského života. Důraz kladl na způsob práce s herci a etiku divadelní práce.

"Bez vědomí, že divadlo není institucí zábavnou, ale jen a jen mravní, bez dokonalých znalostí techniky divadelního projevu, je lépe neodvažovat se na jeviště," napsal už jako devatenáctiletý maturant ve sborníku Práce a víra o divadle.


Otomar Krejča se narodil v roce 1921, během své dlouholeté kariéry působil mimo jiné v Horáckém divadle v Jihlavě, v divadle na Kladně či v Divadle na Vinohradech.

Odtud byl angažován do Národního divadla - do roku 1956 jako herec, v letech 1956 až 1961 byl šéfem činohry a do poloviny 60. let zde působil jako režisér a herec. V Divadle Na zábradlí nastudoval v té době pohostinsky i premiéru Havlovy Zahradní slavnosti.

V roce 1965 založil Otomar Krejča spolu s Karlem Krausem, Josefem Topolem,
Marií Tomášovou a Janem Třískou Divadlo za branou. Nejslavnější a nejplodnější pro něj bylo právě působení v Divadle za branou.

Otomar Krejča s Marií Tomášovou.Divadlo za branou se stalo jedním z výjimečných kulturních prostorů 60. let, než bylo v roce 1972 z politických důvodů zrušeno.

Přispěla k tomu i Krejčova angažovanost - v roce 1968 podepsal petici 2000 slov a poté byl v roce 1970 vyloučen z KSČ. "Přihodí-li se člověku neštěstí, že se narodí s talentem, musí počítat s tím, že se konfliktu s dobou nevyhne," komentoval to později.

Krejča poté působil v Divadle S. K. Neumanna v pražské Libni i na zahraničních scénách ve Francii, Velké Británii či Rakousku.

Po sametové revoluci založil obnovené Divadlo za branou II, které ovšem zrušilo ministerstvo kultury v roce 1994. V 90. letech Krejča působil na postu režiséra činohry Národního divadla. Jeho manželkou byla herečka Marie Tomášová.

V roce 1998 obdržel Krejča od tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy 1. stupně. O rok později převzal v Moskvě Stanislavského cenu za významný přínos k rozvoji světového divadla, v roce 2000 se stal laureátem ceny za divadelní tvorbu, kterou uděluje Český literární fond.

Obdržel Cenu Thálie 2000 - Zvláštní cenu kolegia a v roce 2002 mu byl udělen čestný doktorát AMU. O dva roky později získal Cenu ministerstva kultury za zásadní přínos české divadelní kultuře, v roce 2006 obdržel z rukou prezidenta republiky Čestnou plaketu.

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025
Dílo Početí od Františka Kupky s vyvolávací cenou 85 milionů korun na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery, 20. března 2024, Praha.

Zatím nepřekonaný aukční rekord. Za obraz Početí Františka Kupky

Relax
21. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na koncert bluesrockového hudebníka Joe Bonamassa

Relax
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ