Ve čtvrtek 24. května zemřel architekt a vysokoškolský pedagog Jan Štípek (70). Významnou měrou se v roce 1992 zasloužil o vznik České komory architektů, byl jejím prvním předsedou a v této pozici působil s přestávkami 10 let. O jeho smrti informovala Česká komora architektů.
Jan Štípek zpracoval desítky studií, návrhů a projektů. Jeho nejznámější stavbou je administrativní budova ve Štětkově ulici v Praze, kterou v roce 1976 navrhl pro Průmstav. Právě v letos byla dokončena její rekonstrukce.
Mezi další realizované stavby architekta Štípka patří pavilon čs. stavebnictví v Moskvě z roku 1973 (navrhl s arch. Šafrem, Ing. Witzanym a prof. Janů v roce 1973), rekonstrukce hotelu Union v Praze 4 (s arch. Jeníčkem v roce 1992) či hotel Tranzit v blízkosti letiště Praha-Ruzyně z roku 2005.
V roce 1992 stál u zrodu České komory architektů a v následujícím roce byl zvolen jejím prvním předsedou. Získal mnoho významných ocenění, mezi jinými titul Osobnost stavebnictví 2011.
Docent Štípek absolvoval Fakultu stavební ČVUT v roce 1965, poté nastoupil do Projektové služby Pragounion, byl zakládajícím členem Družstva architektů A13, do roku 1990 pracoval v Pragoprojektu Praha jako hlavní architekt ústavu. Od počátku devadesátých let se kromě projektování věnoval také pedagogické činnosti. Až do roku 2008 vedl ústav nauky o budovách na Fakultě architektury ČVUT v Praze.