Julia Kristeva, významná světová lingvistka, psychoanalytička a spisovatelka, převzala dnes odpoledne z rukou Václava Havla cenu Nadace Vize 97. Při slavnostním ceremoniálu, který se dnes uskutečnil v bývalém kostele sv. Anny v Praze, centru Pražská křižovatka, se tak stala první ženou, která toto ocenění získala.
Julia Kristeva je originální, obtížně zařaditelnou autorkou. Boří hranice oborů a propojuje věci a myšlenky, které spolu zdánlivě nesouvisejí. Ostatně napovídají tomu i témata, kterými se zabývá - týkají se teorie jazyka nebo psychologických či genderových otázek (deprese, mužská sexualita, mateřství...).
"Vše je pro ní opěrný bod, ze kterého začíná odvíjet vlastní myšlení," prohlásil o Kristevě během sobotní tiskové konference filozof Miroslav Petříček. Podle Václava Havla cenu Nadace Vize 97 dostává člověk, který svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí.
Nositelé Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 |
2004 Petr Vopěnka český světoznámý matematik a bývalý ministr školství světoznámý americký psycholog významný polský sociolog světoznámý psycholog a psychiatr českého původu významná spisovatelka, lingvistka a psychoanalytička |
Překonávání hranic mezi obory, ale třeba i mezi zavedenými formami textu uplatňuje Kristeva například v textu Stabat mater, kde vědeckou esej prokládá jazykově barvitými pasážemi vlastních prožitků mateřství: „Zachvění řas, nepostřehnutelné svraštění obočí, cukající se pokožka, neklidné reflexy, hledající, vědoucí a navracející se ze svého vědění k mému nevědění: prchavá ironie dětské hebkosti, jež se probouzí do smyslu, překračuje a překonává ho, způsobuje, že se vznáším jako při hudbě, jako při tanci."
Julia Kristeva (1941), narozená v Bulharsku, je univerzitní profesorkou na francouzské Université 7 Paris, přednáší na amerických univerzitách, je vdaná a má dospělého syna. Kromě řady jiných vyznamenání, získala v roce 2006 v Brémách cenu Hannah Arendtové za politické myšlení.
Napsala více než třicet knih, románů a esejů. Julia Kristeva je autorkou jak náročných lingvistických esejí (je autorkou pojmu „intertextualita" který zásadně ovlivnil myšlení o literatuře), tak i románu z prostředí intelektuálské Paříže (Samurajové). V češtině vyšly knihy Slovo, dialog a román a Jazyk lásky (Eseje o sémiotice, psychoanalýze a mateřství), Nadace Vize 97 nyní nově vydala nyní knihu jejích esejů s názvem Polyfonie (Význam, pohlaví, světy).
Foto: Tomáš Nosil