15:33

Relax
26. 9. 2007 15:33

Více než 400 slovinských novinářů se podepsalo pod petici, v níž obviňují vládu premiéra Janeze Janši z cenzury a omezování svobody médií. Iniciátorem akce je žurnalista listu Večer Blaž Zgaga, který byl údajně sám obětí pokusu o politický nátlak na zpravodajství. Informovala o tom dnes agentura APA.

Svůj podpis pod petici připojili pracovníci všech předních slovinských médií. Svůj názor opírají podle APA mimo jiné i o svědectví někdejší blízké spolupracovnice premiéra Janši Andrijany Starinaové Kosemové, která se prý podílela na transakcích s akciemi, jež měly dostat deníky Delo a Večer pod kontrolu vlády. Bývalá vysoká představitelka ministerstva hospodářství v červnu v dopise premiérovi vyčetla, že touto snahou překročil "všechny meze dobrého vkusu".

Údajná státní cenzura má podle autorů petice řadu podob. Bez vědomí pisatelů je prý měněn obsah článků, další články nebyly vůbec zveřejněny, a to bez jakéhokoli vysvětlení. V zemi navíc platí omezení na informování o určitých politicky citlivých tématech a někteří kritici vlády nemají do médií přístup, tvrdí nespokojení žurnalisté. "Novináři dostávají důtky, jsou degradováni, odvoláváni ze svých dosavadních pracovních oblastí a diskriminováni," vypočítávají autoři petice další výhrady ke svému současnému postavení. 
    

Autor: ČTK

Další čtení

Muzeum cihel, které otevřeli v prostorách obecního úřadu

Muzeum cihel v Sulejovicích ukazuje dědictví Schwarzenbergů i chyby cihlářských mistrů

Relax
13. 6. 2026
ilustrační obrázek

Pomozte levhartům a lvům v ostravské zoo: Zahrada spustila sbírku na nové expozice

Relax
11. 6. 2026
ilustrační obrázek

Úspěšný experiment v Zoo Praha: Dva druhy lemurů obývají společný výběh

Relax
10. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ