Google dostal zelenou. Bude digitalizovat české sbírky

22. 2. 2011 13:57
Za vzácnými českými knihami možná už za pár let nebude muset čtenář chodit do pražského Klementina. Budou na internetu.
Za vzácnými českými knihami možná už za pár let nebude muset čtenář chodit do pražského Klementina. Budou na internetu.

Národní knihovna České republiky se zařadila mezi dvacítku evropských knihoven, které společnosti Google zpřístupnily pro digitalizaci své kolekce historických knih. Čtenáři je najdou na internetu v nejbližších letech, slibuje společnost. Většinu z půlmilionu svazků, které čekají na převedení do elektronické formy, však knihovna nechá zdigitalizovat z evropských peněz.

"Pomocí Google technologií bude zdigitalizováno 200 tisíc děl z historických a slovanských sbírek z období od 16. až 18. století, na které se už nevztahuje autorské právo," sdělila společnost on-line deníku TÝDEN.CZ v tiskové zprávě. Naskenované knihy by měly být během několika let přístupné na internetu přes službu Knihy Google (Google Books) i na stránkách Národní knihovny ČR.

Sbírka, již se chystá Google naskenovat, zahrnuje díla autorů, jako jsou Erasmus Rotterdamský, Jan Ámos Komenský, Tycho Brahe, Martin Luther, Petr Chelčický, Václav Hájek z Libočan, Tadeáš Hájek z Hájku, Marcus Marci z Kronlandu, Bohuslav Balbín, Roderigo Arriaga, Jan Blahoslav. Mezi tituly, které čekají na digitalizaci, jsou však kromě českých knih i rozsáhlé sbírky v ruštině, polštině a jihoslovanských jazycích.

„Digitalizace historických sbírek Národní knihovny ČR je dalším významným kulturním projektem celoročního programu Google pro českou kulturu 2011 zaměřeného na uchování, zpřístupnění a šíření české kultury,“ říká ředitelka českého Googlu Taťána le Moigne.

Dalších 300 tisíc svazků převážně českých knih z 19. až 21. století národní knihovna zdigitalizuje za přispění programu Evropské unie.

Finanční podporu pro vytvoření Národní digitální knihovny (NDK) získala česká národní knihovna v červnu 2010. Na projekt obdržela 255 milionů korun od Integrovaného operačního programu EU, dalšími 45 miliony korun přispělo ministerstvo kultury. Peníze slouží k digitalizaci významné části knih vydaných na území České republiky od 19. století do současnosti (zhruba 300 tisíc svazků), uložení dokumentů v trvanlivém digitálním úložišti a jejich zpřístupnění veřejnosti.

Autor: -pev-Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ