Google si v <span>Číně podepsal rozsudek</span>, tvrdí analytici

23. 3. 2010 11:43
Google chce zmizet z dohledu kontinentální Číny. Hněvu ale neunikne.
Google chce zmizet z dohledu kontinentální Číny. Hněvu ale neunikne.
Google chce zmizet z dohledu kontinentální Číny. Hněvu ale neunikne.Rozhodnutí americké společnosti Google přestat cenzurovat výsledky vyhledávání na svém čínském webu google.cn nelze považovat za rozumné. Podle analytiků lze naopak čekat, že Google si tím ublíží a nyní budou v ohrožení i ty zbývající služby, které v Číně zanechal. Přesměrovávat čínské uživatele na servery v Hongkongu je prý dlouhodobě těžko udržitelné.
    
"Tohle podle nás napětí nesníží. Podle nás to napětí mezi oběma stranami zvýší nebo zhorší," reagoval analytik společnosti BGC Colin Gillis. "Takže vy v podstatě uděláte z Číny toho špatného a pak si myslíte, že tam budete prodávat telefony Google? Tak hodně štěstí. Ještě uvidíme, jak to půjde," dodal analytik.

ČTĚTE TAKÉ: Google v Číně zůstane, ale přestěhuje své sídlo
    
Google po zhruba dvouměsíčním váhání v pondělí oznámil, že zavírá čínský vyhledavač google.cn a uživatele z kontinentální Číny začal přesměrovávat na své servery v Hongkongu. Ten má v rámci Číny relativně autonomní postavení, takže odpovědnost za cenzuru obsahu, k němuž se dostanou čínští uživatelé, už nemá Google, ale čínská vláda.
    
Začátek konce

Rozhodnutí Googlu podle analytiků nic nevyřeší, jen zvýší napětí.Analytici ale poukazují na to, že Peking si postoj Googlu stejně nenechá líbit, což naznačil už v bezprostřední reakci na jeho oznámení. Google prý porušil sliby, a je tedy v Číně považován za nespolehlivého partnera. Z bouřlivé reakce Pekingu lze usuzovat, že budoucnost Googlu na čínském trhu je krajně nejistá.
    
Uživatelé Googlu většinou počítají s tím, že když Google zavřel svůj čínský web, z Číny nakonec odejde úplně. "Tohle dlouho trvat nebude. Vláda nakonec zablokuje přístup k celému Googlu," myslí si pětadvacetiletý Jou Čchuan-po, který pracuje v nejmenované počítačové společnosti.

Vyhledavač Google používá pravidelně, stejně tak ale využívá i vyhledavač čínské společnosti Baidu. Ten má na čínském trhu internetového vyhledávání naprosto dominantní postavení, Google je až daleko za ním.

Hněv firem i občanů

Google zatím v Číně zanechává část služeb, zůstává výzkumný tým a rovněž prodejci. Obchodní partneři Googlu jsou ale sdělením firmy rozhořčeni, protože cítí, že odchodem Googlu je v ohrožení i jejich podnikání. Čínské podniky, které s Googlem spolupracují, už před pár dny pohrozily, že pokud Google odejde, budou žádat odškodné.

ČTĚTE TAKÉ: Google vyhrál soud. Za luxusní reklamu nezodpovídá
   
Reakce programátorů a obecně lidí z branže na rozhodnutí Googlu byla rozporuplná. Část rozhodnutí Googlu litovala, část ale dala najevo spíše hněv. Vzhledem k tomu, že Google se nemohl s čínskými úřady za celé dva měsíce dohodnout, zda může nabízet výsledky vyhledávání i bez cenzury, odchod Googlu nebyl úplně překvapivý.
    
"Je to politováníhodné, ale myslím si, že to bylo nutné. Vláda nepřipustí žádné kompromisy, pokud jde o filtrování obsahu," řekl podle agentury Reuters osmadvacetiletý Čchen Wen, který pracuje ve finančnictví a je zaměstnán v pekingské čtvrti Čung-kuan-cchun. Tam se soustřeďují firmy z odvětví informačních technologií včetně společnosti Google.

Pro vzdělanější

Čínští uživatelé jsou automaticky přesměrováni na hongkongské servery.Přestože Google na čínském trhu neuspěl tak, jako například v západní Evropě, pravidelně jej využívají hlavně vzdělanější lidé, kteří potřebují najít informace v angličtině. Řadoví Číňané dávají přednost domácímu portálu Baidu. Reakce v internetových diskuzích tak pro Google nevyznívaly příliš dobře. Ozývaly se i výtky, že Google na jednu stranu ignoruje čínské zákony, na stranu druhou by chtěl profitovat z explozivního růstu čínského trhu internetových služeb.

"Hongkong je také čínské území. Tak honem, už z Číny odejděte jednou provždy!," napsal jeden z diskutujících na webu vlasteneckého listu Global Times. Jiní ale Googlu k jeho rozhodnutí i gratulovali: "Čínští uživatelé internetu ti skládají poctu, Google. Jsi opravdu statečný," napsal jiný z uživatelů na čínském portálu Sina.

Foto: ČTK/AP
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ